Rodinka elegantních všestranných „dotykáčů“ | GPScentrum.cz

Jak už bylo naznačeno, hodinky Vívoactive3, Vívoactive4/4S a Venu patří k elegantním hodinkám, které se hodí pro jakoukoliv příležitost. Zároveň v sobě skrývají řadu funkcí, které lze využít nejen při různých sportovních aktivitách. Ovládání je zde převážně přes dotykový displej. U Vívoactive3 je k dispozici jedno poměrně vystouplé tlačítko a ovládání pomocí boční strany hodinek. Aby nedošlo k nechtěnému zmáčknutí třeba při sportu, snažil se to výrobce vyřešit tím, že se v menu hodinek dá přepnout umístění tohoto tlačítka vlevo či vpravo. Pak stačí jen jednoduše prohodit řemínek a je to. U novějších modelů Vívoactive4/4S a Venu jsou k dispozici dvě nízká tlačítka, takže k tomu již nedochází. Popřípadě je samozřejmě možné jen uzamknout displej.

Čím ale je nejvyšší modelová řada výjimečná?

Vzhled a velikost
Výdrž baterie
Základní technické parametry
Nové funkce
Závěrečné hodnocení
Naše další články

série vívoactive3, vívoactive4, vívoactive4s a venu

Vzhled a velikost (pár technických údajů)

vívoactive3 Silver WhiteVívoactive3 a Venu mají téměř stejný průměr těla hodinek (43,4 mm, resp. 43,2 mm) a stejný průměr displeje 1,2“ (30,4 mm). U Vívoactive4 a 4S se již průměr hodinek a velikost displeje liší. Nejmenší hodinky s dotykovým displejem jsou Vívoactive4S. Garmin se snažil vyjít vstříc ženám, které doposud měly problém si v nabídce tohoto výrobce vybrat většinou kvůli malému zápěstí. Tento model má průměr těla 40 mm a velikost displeje 1,1“ (27,94 mm). Kdežto Vívoactive4 je spíše koncipován pro muže, s průměrem 45,1 mm a velikostí displeje 1.3“ (33 mm). Vívoactive3 jsou pak ze všech těchto modelů nejnižší. Pyšní se výškou pouze 11,4 mm, kdežto ostatní modely jsou téměř o milimetr vyšší (Venu 12,4 mm, Vívoactive4S 12,7 mm a Vívoactive4 12,8 mm).
Nejvyšší rozlišení displeje má model Venu, kde je použitý úplně jiný typ displeje, než který Garmin používal doposud téměř u všech modelů. Má tzv. AMOLED displej s rozlišením 390x390 pixelů. Tento druh ale v sobě skrývá jisté úskalí. Pokud je stále zapnutý v režimu smart hodinek, musí se hodinky nabíjet cca jednou za dva dny. Také záleží na nastavení jasu displeje. Pokud je displej nastavený například na vypínání, a nejlépe je jeho zapnutí „na dotyk“ a ne „na gesto“ (tj. zvednutí ruky), vydrží pak hodinky ve smart režimu až 5 dnů.

vívoactive4S RoseGold/White Band

Výdrž baterie

U všech modelů se výdrž baterie liší. Vívoactive4/4S a Venu mají úložiště na hudbu. Při jejím používání současně s aktivitou, která vyžaduje GPS, je výdrž baterie podstatně nižší. Nejnižší výdrž s GPS mají starší Vívoactive3, pouhých cca 13 hodin, následují Vívoactive4S, které vydrží až 15 hodin, ale s hudbou a GPS jen méně než 5 hodin. Vívoactive4 má výdrž s GPS až 18 hodin, s hudbou a GPS až 6 hodin. Nejvyšší výdrž mají Venu, ale jen pokud je displej nastavený tak, aby zhasínal. Ty pak vydrží až 20 hodin s GPS anebo až 6 hodin s hudbou.

Shrnutí základních technických parametrů

Vívoactive3

Vívoactive4s

Vívoactive4 Venu
Rozměr (ŠxVxH) 43.4 x 43.4 x 11.7 mm 40.0 x 40.0 x 12.7 mm 45.1 x 45.1 x 12.8 mm< 43.2 x 43.2 x 12.4 mm<
Velikost displeje průměr 30.4 mm (1.2") průměr 27.94 mm (1.1") průměr 33.0 mm (1.3") průměr 30.4 mm (1.2")
Rozlišení displeje 240 x 240 pixelů 218 x 218 pixelů 260 x 260 pixelů 390 x 390 pixelů
Typ displeje barevný chroma TFT barevný chroma TFT barevný chroma TFT AMOLED
Váha hodinek 43 g 40 g 50.5 g 46.3 g

Venu RoseGold/Sand BandDo srovnání jsme záměrně nezahrnuli hodinky Vívoactive3 Music, protože dle ohlasů zákazníků nejsou považovány za elegantní hodinky. V tabulce je dobře vidět, že Venu mají ze všech modelů nejlepší rozlišení displeje, a jak už bylo řečeno výše, Garmin úplně poprvé u těchto hodinek použil displej typu AMOLED. Tento displej je oproti transreflexním verzím jasnější, avšak má větší spotřebu baterie. V tomto případě, pokud jsou hodinky ve smart režimu, tj. ve spojení s telefonem, a je nastaveno vypínání displeje, tj. nejlépe jeho zapnutí dotykem, ne „gestem“ (zvednutím ruky), pak jsou hodinky schopné vydržet až 5 dní na jedno nabití. Pokud je nastaveno trvalé rozsvícení displeje, pak je výdrž maximálně 2 dny. Výdrže jsou ještě ovlivněny intenzitou nastaveného jasu. Ostatní hodinky značky Garmin mají trvale viditelný displej, u kterého se dá zapínat pouze jeho podsvícení.

Řada Vívoactive, a teď nově i Venu, má ovládání převážně pomocí dotykového displeje. Snímá tep ze zápěstí u několika druhů sportů včetně plavání v bazénu a lyžování. U novějších typů je navíc rozšířené o několik dalších sportů a další se pak dají stahovat z aplikace IQ Connect. V základu hodinek vždy najdete počítání kalorií, kroků, vzdálenosti, záznam činnosti, notifikace z telefonu, Garmin Pay placení hodinkami a nově je tu pro ženy i menstruační kalendář. V základu je u všech těchto nových modelů přidán i hudební přehrávač s úložištěm na hudbu.

Nové funkce

optický senzor - venu, vívoactive4s a vívoactive3Nový senzor tepu ze zápěstí umí měřit tepovou frekvenci i při plavání. Nicméně je třeba vzít ohled na to, že se voda může dostat mezi pokožku a senzor, a měření může být nepřesné nebo zkreslené. Pro ty, kteří by chtěli sledovat relevantní tepovou frekvenci v průběhu plavání, doporučujeme použít hrudní pás k tomu určený (HRM SWIM). Přibyla také funkce Pulse Ox, což je měření okysličení krve. Hodinky měří hladinu kyslíku tak, že senzorem prosvítí pokožku na zápěstí, a sledují kolik světla dokáže tkáň pohltit. Vzhledem k tomu, že tato metoda měří kyslík v menších cévách v pokožce, označuje se měření jako periferní nasycení kyslíkem neboli SpO2. Hodnota SpO2 by měla být v rozmezí 95-100 %. Hodnoty pod 90 % jsou už považovány za nízké. Například tímto měřením je člověk schopen posoudit, zda se tělo ve vyšší nadmořské výšce dokáže dobře aklimatizovat, či nikoliv.

Body Battery, stres a dýchání – Body battery je funkce, která sleduje, kolik člověk načerpal energie a kolik jí vydal. S tímto sledováním souvisí i stres. Pokud se člověk drží hodně ve vyšších tepových hodnotách, vzrůstá stres těla, a tím rychleji mizí energie. Tu pak můžete mimo jiné dobít dechovými cvičeními, kterými vás hodinky provedou. Na displeji je také vidět statistika dýchání, počet dechů za minutu, případně průměry za týden, a jiné.

Kardio cvičení má možnost animace, včetně animovaného cvičení Tabata, tj. vysoce intenzivního intervalového tréninku, s plánem cviků, pauzami a odpočinkem.

venu - menstruační cyklusvenu - menstruační cyklusGarmin Coach – Pokud chcete trénovat na nějaký běžecký závod, zlepšovat své výsledky, nebo jen začít s běháním, můžete tuto funkci ocenit. V tréninkovém deníku Garmin Connect stačí nastavit úroveň (začátečník, mírně pokročilý, pokročilý), které dny můžete běhat, který den máte čas na uběhnutí delší vzdálenosti, kolik kilometrů chcete uběhnout a výběr trenéra. Vybírat můžete ze tří světoznámých trenérů, kterými jsou Greg McMillan, fyziolog a online trenér běhu, Amy Parkerson-Mitchell, fyzioložka a odbornice na běhání, a Jeff Galloway, olympionik. Trenér vám navrhne rozpis tréninků s časy zahřívání, běhu a zklidnění, a jak dlouho v dané fázi máte vydržet. Nejdříve je nutné absolvovat srovnávací běh, aby se zjistilo, jak jste na tom s kondicí, a poté se plán automaticky upraví.

Sledování pitného režimu mohou ocenit lidé, kteří nemají pocit žízně. Ať už kvůli pracovnímu nasazení, nebo z jiného důvodu zapomínají pít a nedodržují pitný režim. Dodržování pitného režimu je pro tělo velice důležité. Hodinky vám buďto samy naplánují denní cíl dávky, nebo si můžete tento cíl manuálně nastavit. Lze pak nastavit i připomínání. Do hodinek zadáváte v průběhu dne splněné dávky, které lze také velikostně nastavit.

Menstruační kalendář – Některé ženy mohou ocenit i tuto funkci, která byla přidána také do staršího modelu Vívoactive3. Můžete sledovat kompletní průběh vašeho cyklu. Nastavíte si, jestli máte cyklus pravidelný či nepravidelný, zda berete hormonální antikoncepci (u těchto druhů neuvidíte plodné dny), jestli užíváte nebo máte jiný druh antikoncepce, a také délku cyklu a dobu trvání menstruace. Poté můžete nastavit třeba zadávání příznaků a dalších informací. Zvolíte si, s jakým předstihem vás mají hodinky upozorňovat na přicházející menstruaci. Poté v kalendáři/deníku Garmin Connect uvidíte, kdy vás čeká menstruace nebo kdy máte mít ovulaci. Zobrazí se zde také tipy jak zlepšit vaši pohodu v různých fázích cyklu. Hezky jsou zde zpětně vidět jednotlivé statistiky a dá se průběžně upřesňovat i příchod menstruace, například když se opozdí či uspíší.

Co na závěr?

Řada hodinek Garmin Vívoactive a Venu je skvělou volbou chytrých sportovních a elegantních hodinek pro každodenní nošení za velmi příznivou cenu. Především starší model Vívoactive3 se dá pořídit za velmi zajímavou cenu (v době zveřejnění článku 4 290 Kč), přitom svojí funkční výbavou vyhoví naprosté většině nejen rekreačních sportovců. Má tedy cenu připlatit si za nový model? Nové modely Vívoactive4 a Venu přinášejí navíc především delší výdrž baterie. Vívoactive4S díky své menší velikosti určitě osloví ženy s úzkým zápěstím. Modely Vívoactive4 a Venu zaujmou především ty uživatele, kteří chtějí bedlivěji sledovat parametry svého těla, tzn. okysličení krve, výdej a spotřebu celkové energie, dýchání, aj., a nespokojí se jen se „základními“ údaji typu rychlost, čas, vzdálenost a tepová frekvence.

Nezaujaly vás tyto hodinky?

Nevadí! Hledáte něco jiného? Přečíst si můžete případně i některý z našich dalších článků: