Jak si vybrat cyklonavigaci

Co Čech, to cyklista. Alespoň tak to někdy na našich cyklostezkách vypadá. A protože sezóna je tu, poradíme vám, jak si vybrat cyklonavigaci, abyste se na kole nikdy neztratili. Kvalitní navigace se hodí jak pro rodinné výlety, tak pro rekreační cyklisty, kteří se soustředí na výkon, chtějí o něm mít přehled a nemají čas hlídat každý rozcestník. 

Cyklonavigace

Cyklonavigace – jaké máte možnosti

Jako cyklonavigaci můžete dnes použít více zařízení:

- jakoukoliv outdoorovou navigaci
- běžné sportovní hodinky, které dokáží změřit rychlost, čas, vzdálenost atd.
- pokročilejší hodinky, které umí připojit externí snímače kadence šlapání a rychlosti
- víceúčelové hodinky, které mají navíc i teplotní čidlo 

Ano, lze použít i navigaci v mobilu, který má leckdy vyšší výdrž baterie než některé z hodnocených navigací, ale chytrými telefony se zabývat nebudeme. Mají totiž hned několik nevýhod pro cyklisty:

- riziko úplného vybití baterie
- riziko rozbití telefonu (v případě nehody)
- chybějící voděodolnost (u většiny modelů, použití ve voděodolném pouzdru je určitě lepší)
- komplikované uchycení (zvláště u rozměrnějších telefonů, kde hrozí větší pravděpodobnost ulomení nějaké části nebo držáku) 

Tím nejpodstatnějším rozdílem ale je, že žádný z telefonů (a aplikací) neposkytuje tolik profesionálních tréninkových údajů jako cyklopočítače.

Je to podobné jako když se rozhodujete, zda fotit chytrým telefonem nebo fotoaparátem: kdo chce dobře fotit, nespokojí se s mobilem – ten je dobrý na momentky (a přitom kolik reklam na smartphony klade důraz na selfie?), ale fotograf si chce se pohrát s kompozicí a využít světlo svým vlastním tvůrčím způsobem.

Cyklonavigace Garmin – proč nabízíme právě tuto značku

Na trhu je spousta značek, my jsme si však vybrali jednu – Garmin, řadu Edge.

Proč? Protože jsou nejlepší? Protože jsou nejrozšířenější? Protože jsou všude vidět?

Od každého asi trochu, ale klíčovým faktorem je spolehlivost a neustálé inovace, které se do tohoto sektoru snaží přinášet.

Na trhu pochopitelně najdete celou řadu cyklistických navigací – např. Holux, MIO Cyklo, Teasi One a další, které zde nezmiňujeme. Zaměříme se na značku Garmin a přiblížíme, co jednotlivé modely nabízí v základu, jaká mají rozšíření a jaké speciální funkce obsahují.

Garmin nepatří mezi nejlevnější značky, právě naopak. Ale i nejvyšší cena jejích produktů se pohybuje v mezích cen špičkových chytrých telefonů (kolem 15 000 Kč) a nejlevnější produkty začínají na necelých 3 500 Kč

Garmin Cannondale

Zařízení pro začátečníky i pokročilé

Řada Edge značky Garmin se dá rozdělit, podobně jako turistické navigace, na mapové přístroje a nemapová (záznamová) zařízení. V obou kategoriích naleznete jak silniční speciály, tak i běžné přístroje na rekreační výlety. Některé série mají i jakési „doplňkové“ označení: 

Touring – ideální pro rekreační silniční cyklistiku, protože obsahuje vestavěnou mapu celé Evropy (data OpenStreetMaps). Verze PLUS je navíc plně kompatibilní s ANT+ senzory, které monitorují kadenci šlapání, rychlost a tepovou frekvenci. Velkou výhodou verze PLUS je kompatibilita s elektrokoly, kdy na displeji můžete sledovat nejen stav baterie kola, ale přes displej navigace můžete i přehazovat rychlosti. (Prostě takové malá pohoda jako na motorce, akorát řídíte kolo J)

Explore – název vychází z anglického slova pro objevování. S tímto přístrojem je především zábava: umí plánovat trasy (stejně jako Touring obsahuje mapu Evropy), je ale přitom kompatibilní s téměř všemi senzory, včetně kadence šlapání, rychlosti, tepu. 

TIP: Jste-li nadšenci, můžete si pořídit i pedály Vector. S nimi objevíte zcela novou dimenzi, co vše se dá monitorovat a analyzovat. Toto speciální příslušenství měří celou řadu specifických veličin: od intenzity (síly) šlapání a její plynulost, přes vyváženost šlapání mezi oběma nohama, po dynamiku šlapání a stresové skóre. 

Pedály existují ve dvou provedeních. Levnější varianta průměruje data na obě nohy rovnoměrně, dražší varianta pak analyzuje každou nohu zvlášť. Cena „za jednu nohu“ je cca 20 000 Kč, obě nohy pak 32 000 Kč.

Bez označení (pouze číslo řady) – jste-li silniční cyklofanatik, nemáte jinou volbu. Tyto přístroje vás ženou za neustále lepšími a lepšími výkony – povětšinou mají i plnou konektivitu – ANT+ (propojení na snímače kadence, rychlosti, tepu), Bluetooth (zobrazení přijatých SMS, emailů a volání přímo na displeji navigace), Wi-Fi (přenos dat bez nutnosti připojení k PC).

Abyste se v nabídce produktů zorientovali, hodí se rozumět i doplňkovému označení:

Bundle – základní verze doplněná o snímače (standardem je kadence šlapání a otáček kol a některé verze mají i snímač tepové frekvence).

PRO – u těchto modelů je součástí balení turistická mapa České republiky v měřítku 1 : 10 000.

Co je u těchto cyklonavigací standard:

- Jsou odolné vůči vodě, bez výjimky mají normu IPX7 (zvládnou ponor po dobu 30 minut v hloubce ½ metru).
- Součástí balení jsou vždy minimálně dva držáky na kolo (a dají se uchytit opravdu na jakákoliv řídítka).
- Mají vestavěný akumulátor, tzn. nelze jej vyměnit a jste odkázáni na jeho maximální výdrž, která se pohybuje od 8 do 15 hodin, tzn. tak na maximálně víkendovou vyjížďku. V dnešní době powerbank samozřejmě není problém dobít – Garmin nabízí i svůj speciální solární panel.
- Zaznamenávají trasu, umožňují trasu nahrát a navigovat se po ní. V případě nemapového přístroje se navigujete pouze na prázdném displeji, kde vidíte trasu a pokud ji opustíte, jste vizuálně a zvukově upozorněni.
- Můžete si nastavit, co za data chcete na displeji zobrazit (čím vyšší model, tím více možností). Automatická rotace datových stránek je ale pouze u vybraných modelů – u ostatních tedy je posun manuální.

Další výbava už je také téměř standardní, jen s výjimkou některých modelů. Tedy 98 % navigací Garmin řady Edge:

- Podporuje příjem systému GLONASS (s výjimkou řady Edge Touring).
- Snadno je propojíte s dalšími zařízení díky Bluetooth (s výjimkou řady Edge Touring a modelu Edge 20).
- Je kompatibilní s ANT+ systémy, které lze napojit na externí snímače, a tak sledovat například kadenci šlapání či rychlost (s výjimkou modelu Edge 20 a přístrojů Edge Touring – pozor model Edge Touring Plus už ANT+ zase má).
- Lze propojit se speciálními pedály Vector (výjimkou je řada Edge Touring a model Edge 20)

Další vychytávky pak mají dražší cyklonavigace, které ocení spíše profesionální cyklista. Pro váš přehled – co všechno takové cyklonavigace mají:

- STRAVA segmenty (nástroje měřící soupeření s ostatními cyklisty na vybraných úsecích, tzv. KOM či QOM výsledky – King či Queen Of the Mountain).
- Elektromagnetický kompas a barovýškoměr.
- Wi-fi konektivitu.
- Podporu elektronických řazení Shimano.

Garmin Vector 

Buďte viděni a mějte přehled

Garmin pochopitelně nezapomíná ani na bezpečnost cyklisty. Zadní světlo zkombinoval s radarem, který na speciální obrazovce na displeji navigace zobrazuje auta, která se k vám zezadu blíží. Každé auto symbolizuje tečka a jak se k vám vozidlo blíží, světelný bod se přibližuje stále rychleji. Nemáte-li navigaci, můžete si k této vychytávce pořídit i displej v jednom setu (lze tedy mít jen radar s displejem).

Inovace: krok do budoucnosti

Garmin se dívá i dopředu, například skrze cyklistické brýle Varia Vision, které zobrazují datové informace o jízdě a umí vás upozornit, že se blíží odbočka. Nutností je samozřejmě mít spolu s nimi mapový navigační přístroj Garmin Edge. Nejen Google tedy řeší chytré brýle…

Inovace jsou pro Garmin důležité i proto, že sponzoruje několik profesionálních cyklistických stájí, včetně týmů Movistar a Astana Pro či Cannondale. Takže ve vybavení pro cyklisty se opravdu vyzná.

A nakonec ještě jedna důležitá informace: do všech zmíněných navigací lze nahrávat trasy ve formátu GPX a můžete tak využít data z www.cykloserver.cz či www.mapy.cz.

A teď už jen:

Připravit! Ke startu! Pozor! Jeď!