Recenze fitness náramku Garmin vívoSport Optic

Milujete moderní nositelnou elektroniku, a přitom chcete vypadat stylově? Zahoďte ošklivá pouzdra připevněná na paži, připněte si náramek Garmin vívoSport Optic a užívejte si svobody! 

Garmin vívoSport Optic 

Pokud chcete mít pod kontrolou svoje pohybové aktivity, a to včetně GPS záznamu, máme pro vás nového pomocníka – fitness náramek Garmin vívoSport Optic. Otestovali jsme ho pro vás a tady je naše recenze.

Garmin vívoSport Optic je nová, vysoce elegantní, řada chytrých náramků značky Garmin, které jsou vhodné pro základní sportovní aktivity – chůzi, běh, cyklistiku, fitness (kardio) cvičení nebo cvičení v posilovně. Typicky jde o pohyb, který děláte pravidelně a který trvá relativně krátkodobě (např. běh v okolí bydliště nebo jízda na rotopedu).

Náramek totiž vydrží v režimu GPS pouze 8 hodin a v běžném režimu sledování denní aktivity jen 1 týden, takže třeba soustavný monitoring dvoutýdenního přechodu hor bude nad jeho síly. Pokud vám ale jde o sledování denní aktivity a občas nějakého toho turistického výletu, to zvládne náramek hravě.

Nemusíte se nicméně držet těchto daných kategorií, hodinky pamatují i na jednoduchý záznam další „volné“ aktivity (lyžování, bruslení, squash, tenis apod.), stačí si ji jen nastavit. Platí ovšem, že jde jen o nastavení podle základních běžeckých aktivit.

Hrajte si s displejem

Náramek si vás získá od prvního nastavení – povedený animovaný průvodce vás provede vším, co můžete využívat. Nastavení je skutečně natolik jednoduché, že jste do půl minuty připraveni jej naplno využívat.

Hned na začátku si také zvolíte, na které ruce budete náramek nosit. To je důležité i proto, že gesto zvednutí k očím pak spouští podsvícení. Tento pohyb rukou je samozřejmě spojen s mnoha dalšími činnostmi a bezděky jej uděláte několikrát za den, i když vaším cílem nebude podívat se na náramek (např. při oblékání, řízení, nakupování… a nakonec i obyčejném zvedání sklenice... piva :-) ).

Ovládání náramku je snadné: základní gesta jsou stejná jako na chytrém telefonu a nabídka vás přesně dovede k cíli, ať už se jedná o spuštění aktivity, nastavení náramku, prohlížení záznamů nebo upozornění.

Pohybem nahoru a dolů si prohlížíte statistiku denní aktivity – kroky, nastoupaná patra, minuty intenzivní aktivity, spálené kalorie – a ovládáte hudbu, informace o počasí, notifikace, přehled srdečního tepu a stresu. Ano, dat se na vás vysype tolik, že sledovat a analyzovat je brzy přenecháte náramku.

Podržením prstu na displeji (náramek přitom zavibruje) se dostanete do volby výběru aktivity, nebo se pohybem nahoru/dolů přesunete do dalších aplikací (stopky, snímač tepu) a funkcí (uzamknutí, režim klidu, propojení s telefonem, synchronizace) a vlastního systémového nastavení přístroje (jazyk, jednotky, čas, volba zápěstí). V nastavení lze ztlumit i vibrace: stačí podržet – posunout displej dolů – ťuknout na kolečko – znova posunout obrazovku dolů a ťuknout na ikonu francouzského klíče.

Další ze zajímavých funkcí je vypnutí/zapnutí optického snímače, protože např. při plavání je jeho funkčnost omezená v závislosti na namočení kůže. Dobrou vychytávkou je odhad doby regenerace. Právě tato funkce je v poslední době prakticky ve všech přístrojích Garmin. Chcete-li tedy náramek proměnit ve vašeho osobního trenéra, který vám přesně definuje, za jak dlouho zase budete v kondici, měli byste mít funkci „odhad doby regenerace“ zapnutou.

Ještě se pozastavíme u pásku – ten je jednak velice lehký, a zároveň značně elastický. Během našeho testu jsme jej museli několikrát přitáhnout či povolit až o tři dírky. To není výtka, ale naopak pochvala, jelikož si takto dokážete jeho nošení „vyladit“ na míru, abyste ho na ruce prakticky necítili.

Hybaj se provětrat!

vívoSport je jako malé zvířátko, co neustále vyžaduje vaši pozornost. Jakmile je s něčím nespokojeno, tak se ozve... Že je čas se začít hýbat, vám náramek oznámí zavibrováním. Jakmile splníte cíl, taktéž vám dá „vrnivý“ signál. Přijde zpráva – vibrace. Občas ani nestačíte dát ruku zpět.

Když se tedy chystáte sportovat, prvním krokem je vybrat typ aktivity. Podržíte prst na displeji, ťuknete na panáčka vstupu do aktivit a jednu vyberete. Všechny ikony mají jako další bod výběr, zdali se jedná o aktivitu uvnitř či venku. Výjimky jsou cyklistika, kterou náramek „umí“ jen venku, a posilování, které funguje s vypnutým GPS.

V každé aktivitě si pak můžete ještě nastavit dodatečné parametry upozornění na vzdálenost, čas, spálené kalorie, automatickou pauzu. V běhu si pak můžete nastavit i jeho typ – klasický (volný) běh, intervalový (indiánský) nebo zapnout virtuálního partnera, který vám tempo nastaví a bude vás pobízet k jeho udržení.

Praktická je také funkce VO2max, která měří tzv. kyslíkový dluh, tedy hladinu účinnosti využívání kyslíku při zatížení, kdy přecházíte z aerobního stavu na anaerobní. Pokud se budete řídit pokyny náramku na základě těchto měření, pomůže vám náramek dosáhnout velkých pokroků. Aktivaci provedete v Nastavení (podržet displej a posunujde displej až na ikonu panáčka - Profilu). 

Propojení s telefonem

Síla náramku je ale také v datech. A na jejich analýzu nepotřebujete nic jiného než chytrý telefon. Prostřednictvím aplikace Garmin Connect Mobile se váš pohyb a aktivita odrazí v koláčových, vývojových, sloupcových a mnohých dalších grafech.

Nenechte se jimi ale strhnout k neuváženým výkonům. Jak zjistíte např. jen ze sledování denní aktivity – není třeba nikam pospíchat. Rychlý úspěch většinou přináší rychlý pád, daleko lepší je postupovat po malých krůčcích a stoupat pomalu. Není důležité plnit veškeré předepsané/naplánované denní cíle, ale snažit se postoupit alespoň v něčem a neustále. Při sportech si navíc můžete porovnávat jednotlivé výkony, a právě ve spojení s osobním trenérem a odhadem doby regenerace můžete zanedlouho ohromit okolí svou kondicí.

Trochu ošemetné je ovládání hudby – přeci jen při běhu je důležité především poslouchat tep vlastního srdce a dech, nikoliv hudbu, ale náramek myslí i na aktivitu v tělocvičnách nebo doma. A tam se hodí sestavit si svůj playlist a „naložit“ si více nebo méně zátěže v závislosti na poslechu. Stejně tak hudba potěší při denní chůzi po městě.

Díky vibracím víte o všem

Už jsme zmínili, kdy náramek vibruje ve funkci vašeho osobního trenéra. A v propojení s chytrým telefonem je vám samozřejmě k dispozici i ve funkci „asistenta“. Stačí jeden rychlý pohyb a víte vše podstatné! Nemusíte ani vytahovat telefon z kapsy a dle vibrací už víte, zda se jedná o hovor (stálé vibrace), pozdvihnutím ruky ihned vidíte, odkud zpráva je (SMS, mail, sociální sítě), od koho je, co je jejím předmětem a v případě SMS si ji můžete i přečíst. A je jen na vás, zdali vytáhnete chytrý telefon a začnete něco vyřizovat.

Vibrace samozřejmě spotřebovávají energii náramku, avšak když už se blíží vybití, rádi vibrace oželíte.

Fitness náramek jsme pro potřeby této recenze intenzivně testovali měsíc a výrobcem avizovaná výdrž se jednoznačně potvrdila: počet zpráv a upozornění přes telefon byl zhruba 60 denně, připočteme-li nějaké ty splněné cíle a výzvy k pohybu, je to okolo 70 vibrací. Náramek nicméně může velmi dobře sloužit i s využitím powerbanky, pak se nemusíte bát vyrazit i do míst, kde budete dočasně mimo dosah elektřiny.

Dobrý poměr cena/výkon

Garmin vívoSport Optic se vyrábí ve velikostech L a XL a ve třech barvách: černé, zelené a červené. S přihlédnutím k poměru cena/výkon (4 990 Kč) a eleganci je to produkt, který jednoznačně dokáže oslovit na „první dobrou“.

Otázkou je, co bude za 4–5 let, jelikož fitness náramek je dodáván v podstatě „na jedno použití“. Ve spodní části sice jsou šroubky na rozebrání, ale nedá se předpokládat, že při současném trendu (ne)provádění oprav by se tím vůbec někdo zabýval. Pásek je na jednu stranu velice elastický (během dne klidně můžete změnit upnutí i o tří dírky), ale v tom spočívá i úskalí – protržení při opotřebování a přepětí. (Proto je více než vhodné si nechat před každou aktivitou náramek výše na ruce a jak se bude ruka postupně prokrvovat, posouvat jej dolů.)

Recenzi fitness náramku Garmin vívoSport Optic můžeme uzavřít slovy: jestliže chcete nosit na ruce něco malého a mít navíc ještě GPS záznam, tak vás vívoSport Optic jednoznačně nadchne.

Nevadí! Hledáte něco jiného? Přečíst si můžete případně i některý z našich dalších článků: