Recenze Garmin Forerunner 235 Optic

Chytré hodinky Forerunner 235 Optic jsem si poprvé nasadila na zápěstí před rokem a od té doby mě provádějí každým dnem. Oblíbila jsem si je zejména pro řadu funkcí a vychytávek. Pokud pravidelně sportujete a přemýšlíte nad koupí multisportovních hodinek, můžou být právě tyto skvělou volbou i pro vás.

Forerunner 235 Optic 

Vzhled

Jako u jiných řad si můžete vybrat hodinky z různých barevných provedení. Já jsem testovala černo-červenou variantu, která se mi z nabízených barev líbí nejvíce. Hodinky mají sportovní vzhled, a jsou tedy vhodné pro milovníky sportovně-elegantního stylu. Díky sportovnímu stylu hodinek se hůře kombinují se společenským oblečením.

Hodinky jsou poměrně lehké, váží pouze 40,7 g. I když je na ruce sotva cítíte, někdy je horší přes ně dostat přilnavé oblečení nebo bundu. Tloušťka hodinek je 11,8 mm.

Forerunner 235 Optic jsou voděodolné do 5 ATM, takže je nemusíte sundávat ani ve sprše a měly by zvládnout plavání na hladině. Na potápění ale vhodné nejsou.  

Displej

Chytré hodinky disponují 31,1 mm displejem a rozlišením obrazovky 215 x 180 pixelů, díky nimž jsou data na hodinkách dobře čitelná. Není problém na nich číst i na přímém slunci a ve tmě zase můžete využít podsvícení.

Na levé straně hodinek je horní tlačítko určené na podsvícení (nebo vypnutí a zapnutí hodinek) a pod ním jsou dvě tlačítka, která slouží na pohyb v menu. Díky nim se jednoduše dostanete na nejčastější přehledy, jako jsou informace o tepu, počtu kroků, vzdálenosti, poslední notifikace a podobně. Na pravé straně najdeme tlačítka, která slouží na potvrzení položky v menu, nebo krok zpět. Horní tlačítko slouží jako potvrzení, nebo start tréninku. Rozhraní je vcelku intuitivní a samotné ovládání pohodlné.

Funkce

Vibrace během tréninku

Forerunner 235 Optic vás bude vibracemi a různým typem pípání upozorňovat během tréninku jestli běžíte rychle, pomalu, nebo se držíte v tempu. Což je příjemné, hlavně když máte hodinky pod bundou a nechcete se stále dívat na displej.

Integrovaný optický snímač tepu

Výhodou hodinek nesporně je i to, že mají optický snímač zabudovaný přímo v hodinkách a měření tepu probíhá ze zápěstí, nemusíte tedy nosit hrudní popruh. Měření může být sice méně přesné, ale rozhodně pohodlnější. Párkrát jsem zaznamenala, že na začátku běhu jsem měla vyšší tep, než v průběhu tréninku, což se mi úplně nezdá, ale jinak si myslím, že snímač účel plní.

Notifikace

Pokud máte hodinky propojené s mobilem přes Bluetooth, budou se na displeji zobrazovat notifikace o příchozích e-mailech, SMS zprávách, voláních a různých upozornění z aplikací. Tuto službu si můžete přizpůsobit nebo zcela vypnout. Hodinky vás budou taky upozorňovat vibracemi. Pokud dostanete např. textovou zprávu, můžete si ji přečíst přímo z hodinek, což je příjemné, když máte telefon v kabelce a nemusíte ho tedy vždy vytahovat.

Upozornění na neaktivitu

Při hodinové nečinnosti vás budou hodinky vyzývat k aktivitě. Což je na jedné straně fajn, ale na druhé ne vždy je to úplně relevantní. Například když se vrátíte po celodenním výletě, máte v nohách 25km a večer odpočíváte na gauči, hodinky po vás vyžadují další pohyb. V tu chvíli přemýšlíte, jestli neměl být algoritmus navržen malinko jinak.

Co mě naopak hodně potěšilo, a zvedlo ze židle, jsou náhodná upozornění na základě dlouhodobějších nasbíraných dat. Hodinky vás sem tam upozorní například na to, že obvykle v pátek máte aktivitu mnohem vyšší a uštěpačně se zeptají „Proč?“. Zrovna jsem seděla před televizí, takže jsem neměla argumenty a zkrátka jsem vstala a šla jsem hodinky vyvenčit :-)

VO2 max a doba regenerace

Skóre VO2 max, neboli měřítko toho, jak je vaše tělo schopné zpracovávat kyslík, může být zajímavý údaj o vaší výkonnosti. Údaj udává množství kyslíku na kilogram tělesné hmotnosti spotřebovaného za minutu. Forerunner 235 Optic určuje toto množství pomocí optického snímače tepu. Čím je údaj vyšší, tím lépe.

Doba regenerace se vám může hodit, pokud chodíte sportovat častěji a dáváte si více do těla. Upozorní, jak dlouho byste měli před dalším tréninkem odpočívat.

Aplikace Garmin Connect

Garmin Forerunner 235 Optic je kompatibilní s mobilní aplikací Garmin Connect, která je k dispozici pro iOS i Android. Aplikace má i webové rozhraní. Po vytvoření účtu se budou data z vašich tréninků a jiných aktivit synchronizovat přes mobilní telefon.

Garmin ConnectGarmin Connect

Předešlá verze aplikace byla pro mě trochu matoucí a nepřehledná. Její poslední aktualizace se ale dle mého názoru povedla a celé rozhraní se celkově zjednodušilo a zpřehlednilo.

Na spodní liště je pět záložek: můj den, výzvy, kalendář, aktivity a více. Záložka „můj den“ zobrazuje, jak již název napovídá, data o vašem dni, tedy počet kroků, režim spánku, či srdeční tep. Scrollováním níže se jednoduše dostanete na přehled z předešlého dne a pak i na statistiku za posledních 7 dní. Je zde taky možnost nastavení zobrazovaných informací na hlavní stránce. Pokud se chcete podívat na jednotlivá data zpětně, stačí jenom kliknout na příslušný box s aktivitou na hlavní stránce aplikace a zobrazí se vám detailnější statistiky a možnost dívat se na data i z předešlých dní.

V horním menu se zas jednoduše dostanete na přehled novinek, seznam vašich aktivit, spárované zařízení a taky se zde nachází ikonka na synchronizaci dat.

V sekci „výzvy“ můžete soutěžit s jinými lidmi v počtu kroků za určité období. V kalendáři vidíte svoje aktivity v měsíčním přehledu a můžete tedy hned vidět, kdy jste například splnili cíl v počtu kroků a podobně. Samozřejmě i odtud se pak dají zobrazit detailní informace k danému dni. Záložka „Aktivity“ zas ukazuje přehled vašich aktivit seřazených pod sebou.

Kliknutím na ikonu „Více“ se objeví vertikální menu, kde se nacházejí další statistiky, můžete si zde přidávat nebo upravovat tréninky, plánovat trasy, nebo stahovat různé další aplikace do hodinek, a to po přihlášení do obchodu Garmin Connect IQ. K výběru jsou aplikace např. k nalezení auta/telefonu, zobrazení počasí, map, navolení jiného vzhledu hodinek, či zobrazovaných dat.

Životnost baterie

Hodinky by měly vydržet 11 hodin při tréninku, když je zapnuté GPS a 9 dní, pokud je používáte jen jako hodinky se snímačem tepu. Samozřejmě udávané hodnoty jsou přibližné a roli zda hraje taky spousta dalších faktorů, jako je zapnuté Bluetooth, či zvolené podsvícení. Osobně jsem byla s výdrží baterie nadmíru spokojena. Chodím běhat cca 2x do týdne a hodinky nabíjím v průměru jednou za 6-7 dní.

Co se týče načtení GPS signálu, probíhalo vždy velice rychle, v řádu sekund. Stačí tedy zvolit aktivitu a trénink se může započít. Hodinky se rychle nabíjí přes USB kabel, který obsahuje z jedné strany malý klip, který přicvaknete z boku.

Hodnocení

Hodinky toho nabízejí hodně, a dalo by se o nich psát dál. Myslím, že mají potenciál uspokojit nejrůznější nároky sportovců, od začátečníků až po ty ostřílenější. Je zde možnost pohrát si se vzhledem, funkcemi, či nabízenými daty. Je to skutečný parťák, kterého nedáte z ruky :-)

Nezaujaly vás tyto hodinky?

Nevadí! Hledáte něco jiného? Přečíst si můžete případně i některý z našich dalších článků: