Recenze Garmin Forerunner 945 | GPScentrum.cz

Sportovní hodinky Garmin Forerunner 305 byly před 10 lety prvními, které uměly zaznamenat tři (a více) sportů do jedné aktivity, včetně přechodů mezi jednotlivými disciplínami, model Forerunner 310XT přidal plaváni venku a Forerunner 910XT umožnil i plavání v bazénu.

Dnes řada Garmin Forerunner nabízí rozmanité funkce, které využijete primárně při běhu, ale už i v nejnižších řadách Garmin zařadil sporty jako je kolo, fitness, chůze a v případě středních řad i plavání.

Čím ale je nejvyšší modelová řada výjimečná?

Baterie příjemně překvapí
Konstrukce a řemínky
Nadupané funkcemi
Co hodinky umí
Další oblíbené funkce
Závěrečné hodnocení
Naše další články

U každé nové generace hodinek Garmin Forerunner byla vždy situace stejná: základní modely nové řady v sobě automaticky nabízely funkce, které obsahovala předchozí generace ve vyšší řadě. Zatímco u prvních modelů jste si mohli změnit maximálně rychlost za tempo a přidání další stránky s daty bylo nemyslitelné, dnes jsou obě tyto funkce v základu i u těch nejlevnějších hodinek.

U nejnovějších modelů Forerunner najdeme často revoluční funkce. A nejinak je tomu i u modelu Garmin Forerunner 945. Pojďme se na něj podívat podrobněji.

série Garmin Forerunner 945

Baterie příjemně překvapí

Garmin Forerunner 945 - senzor

V době psaní tohoto článku byla na trh uvedena série Garmin fēnix6, ale do této doby nebylo technologicky možné, aby hodinky snímaly tep při plavání. Garmin Forerunner 945 tuto hranici zbořily. Stalo se tak sice až po aktualizaci softwaru, která přišla během prázdnin, ale prvenství tomuto modelu už nikdo nevezme.

Jedná se rovněž o první hodinky, které svou výdrží baterie uspokojí i ty nejnáročnější – v GPS režimu vydrží 1,5 dne (36 hodin), což je předurčuje nejen pro triatlon, ale i pro extrémní závody. Nabíjení vlastních hodinek totiž rovněž netrvá dlouho, takže během odpočinku je možné je dobíjet velmi rychle např. i z powerbanky.

V našem testu jsme Garmin Forerunner 945 za jednu hodinu nabili ze 14 % na 92 %. Ani další parametry výdrže baterie nejsou zanedbatelné – až 60 hodin v režimu UltraTrac (záznam GPS pozice každou minutu, při vypnutém optickém snímači tepu) a při běžném nošení v režimu chytrých hodinek je budete muset nabíjet cca každých 14 dní. Mimochodem, nová série Garmin fēnix6 má ve specifikacích uveden tzv. Expedition mode, který prodlužuje jejich výdrž na neuvěřitelných 28 dní (ve velikostně srovnatelné střední verzi). V tomto režimu mají hodinky vypnuté veškeré snímače a senzory (Bluetooth, ANT+ i optický snímač tepu), GPS záznam je ve Smart režimu a displej je rovněž, kvůli spotřebě, vypnutý.

I další srovnání s řadou fēnix se nabízí samo – nejblíže mají k prostřední verzi fēnix5 / fēnix5 Plus, ale na rozdíl od nich jsou nabízeny pouze v jedné barevné variantě – černé s černým řemínkem. Verze TRI Bundle, která má navíc speciální pásy na plavání a triatlon s rychloúchyty na ruku a kolo, se dodává s modrým řemínkem a černý je v balení jako náhradní.

Konstrukce a řemínky

Garmin Forerunner 945 - uchyceníŘemínky, resp. uchycení řemínků je možné i pomocí elegantního systému QuickFit, takže se případně dá využít příslušenství právě od zmíněných modelů Garmin fēnix5/Plus/fēnix6, konkrétně varianty QuickFit 22.

Rozměrově jsou Garmin Forerunner 945 na první pohled k nerozeznání od Garmin fēnix5 Plus, pouze vycvičené oko dokáže odhalit rozdíl díky jinému upnutí řemínku (blíže k tělu vlastního osazení) a odlišnému ciferníku. A samozřejmě i díky tělu, které má řada fēnix šroubované, kdežto u řady Forerunner se vždy jedná o tělo lepené. To s sebou může přinést úskalí v podobě případné opravy/výměny akumulátoru, až mu klesne kapacita. Zatímco u řady fēnix lze hodinky rozebrat a opravit, u Forerunner toto není možné, jelikož jakmile se hodinky jednou rozlepí, nejde již tady zpětně garantovat jejich vodotěsnost.

Na druhou stranu – servis Garminu řeší bez výjimky všechny opravy formou výměny kus za kus, případně doplatkem na nový model. Takže pokládat si dnes otázku, co bude v budoucnu, je v podstatě zbytečné, jelikož se do té doby může změnit i technologie Bluetooth. Podle našich více než 15letých zkušeností s různými hodinkami Garmin si troufáme tvrdit, že technologicky mohou vydržet cca 7–8 let.

Nadupané funkcemi

Mezi další funkce, které Garmin Forerunner 945 činí výjimečnými, patří:Forerunner 945 - Body Battery

  • mapa
  • možnost bezkontaktních plateb
  • možnost přehrávání hudby přímo z hodinek
  • Body Battery (varianta regenerace, která zohledňuje nejen náročnost aktivity, ale rovněž i kvalitu a délku spánku)
  • Oxymetr
  • barometr, výškoměr a elektromagnetický kompas

Každou z těchto položek můžete individuálně najít v různých modelech, včetně velmi levných: např. bezkontaktní platby najdete už u vívoactive3 (cca 5 500 Kč), Body Battery je v řadě Forerunner 245 (9 000 Kč), ale Oxymetr obsahuje pouze nejvyšší model fēnix5X Plus (20 000 Kč) a nové modely fēnix6 (od 15 000 Kč). Mapu naleznete ve variantě fēnix5x (15 500 Kč), v celé řadě fēnix5 Plus (od 16 000 Kč) a vybraných modelů fēnix6 označených MAP/Music (od 18 000 Kč).

Z toho vyplývá, že použitím všech těchto funkcí v jediném modelu jsou Garmin Forerunner 945 „nejnabušenějším“ modelem, který dnes na trhu můžete najít, a to za velmi zajímavou cenu od 16 000 Kč.

Co hodinky Garmin Forerunner 945 umí

Na jednotlivé funkce se teď zaměříme detailněji:

Mapy byly již v předchozích modelech fēnix5x a fēnix5 Plus. Za tu dobu ale mapové podklady doznaly pár vylepšení a dnes můžeme s klidným svědomím napsat, že obsažené mapové podklady vás nikde v terénu nenechají na holičkách!

Najdete zde vyznačené veškeré turistické i cykloturistické trasy, včetně malých pěšinek, popsané vodní toky či okolní kopce a vrcholy. Práce s mapou v hodinkách je sice stále poměrně krkolomná, ale pokud si trasu naplánujete dopředu, je vlastní navigace hračka. (A časem si prostě na ovládání přes 3 tlačítka vlastně zvyknete.)

Forerunner 945 - OxymetrOxymetr neboli měření hladiny okysličení krve je zajímavý ukazatel zejména při pobytu ve vyšších nadmořských výškách, ale může také sloužit pro identifikaci problémů s dechem při spánku (spánková apnoa). Čím vyšší hodnota, tím lepší. Ideální je stav nad 95 %. Jakmile ale hodnota klesne pod 80 %, je zle a je třeba urychleně vyhledat lékařskou pomoc.

Samotné měření je založeno na optice a odrazu světla od hemoglobinu, což umožňuje nový optický snímač. U modelu fēnix5X Plus došlo k přidání čtvrtého resp. pátého senzoru na tvar T. Garmin Forerunner 945 má čtyři diody usazené/naskládané pod sebou, zatímco předchozí modely měly optiku usazenou do trojúhelníku (tři diody, které ale ještě neuměly snímat hladinu kyslíku).

Podobné osazení (a tedy i možnost měření okysličení krve) má ještě nový model Garmin Forerunner 245 a pak všechny nové modely Garmin fēnix6 (včetně modelů S a X). Hodinky sice umožňují celodenní měření hladiny kyslíku v krvi, nicméně zapnutím této funkce se poměrně výrazně snižuje výdrž hodinek (cca o 5 % kapacity baterie denně), takže ji doporučujeme využívat pouze při extrémní zátěži či ji jednorázově pouštět manuálně.

Bezkontaktní platba také doznala několika změn, zejména v oblasti podporování tuzemskými bankovními domy. Aktuálně NFC (Near Field Communication) platbu Garmin Pay v ČR podporují aktuálně tyto banky: Moneta, Komerční banka, Česká spořitelna, mBank, Raiffeisenbank, Banka Creditas a Revolut. (Aktuální seznam podporovaných bank.)

K možnosti přehrávání hudby z hodinek je náš postoj stále skeptický. Pokud se ale bez ní při sportování venku nemůžete obejít, doporučujeme pořídit si sluchátka typu bone conduction, která vedou zvuk kostí a vlastní ucho je tedy ještě schopno přijímat zvuky okolního prostředí (čehož s klasickými špunty nedosáhnete).

Proti běžnému nošení a poslechu během dne ale samozřejmě nic nemáme a stačí tedy klidně klasická bezdrátová sluchátka, která se párují přes Bluetooth. Hudbu samozřejmě nemusíte mít nahranou přímo v hodinkách, ovládat můžete i přehrávač v telefonu, případně se přes vestavěnou aplikaci v hodinkách propojit na nejrůznější streamovací portály jako je Spotify, Deezer atp.

ABC - Altimeter, Barometer a Compass (tj. výškoměr, barometr a kompas) řadí Garmin Forerunner 945 spíše mezi outdoorové modely typu fēnix. Zobrazit si můžete výškové grafy, které mohou být užitečné a zajímavé zejména při plánování tras. Kompas zase využijete v nepřehledném terénu či terénu bez výrazných bodů v krajině, kdy je třeba držet správný směr. S tlakovým čidlem je spojena možnost aktivovat si tzv. bouřkovou výstrahu, včetně možnosti zadat si rozhodný parametr, který výstrahu spustí (pokles tlaku v milibarech za tři hodiny).

Další oblíbené funkce

Forerunner 945 - AklimatizaceVedle zmíněných extra funkcí mají hodinky Garmin Forerunner 945 řadu funkcí, které jsou v těchto typech hodinek standardem. Samozřejmostí jsou veškeré možné statistiky, které jsou pro danou aktivitu užitečné, včetně možnosti si přenastavit hodinky dle svého vkusu a v podstatě přidat libovolný počet dalších stránek/polí.

Výhoda více stránek se projeví zejména tehdy, potřebujete-li vidět jasně a zřetelně konkrétní údaj. Displej je sice čitelný, ale pokud má někdo horší zrak, určitě mu přijde vhod rozdělit si data na víc stránek, třeba nastavením jednoho údaje v datovém poli. Ačkoliv to vypadá, že hodinky mají menší displej než modely fēnix, není tomu tak a vlastní zobrazovací plocha je naprosto totožná.

Náruživí sportovci uvítají vyhodnocení tréninku, tj. analýzu dlouhodobého vývoje (zlepšení/zhoršení), jeho efektivitu, ale rovněž i zátěž (EPOC), včetně podrobné analýzy v anaerobní fázi. V hodinkách, resp. aplikaci Garmin Connect Mobile, nechybí ani možnost propojení se STRAVOU a samozřejmě můžete využít podpory dalších cyklodoplňků Varia (radar, brýle i světla).

Z hlediska rychlosti a přesnosti záznamu hodinky Garmin Forerunner 945 jednoznačně porazily jak paralelně srovnávaný model Instinct, tak zejména fēnix5 Plus. Lepší kvalita záznamu může být způsobena právě konstrukcí hodinek, které mají díky svému plastovému krytu lepší (méně rušený) signál.

Srovnání z řadou fēnix

Pro přehlednost uvádíme časy výdrže v porovnání s řadou fēnix 5fēnix 6. Tučně je pak zvýrazněn střední model z každé řady fēnix, který má k modelu Forerunner 945 velikostně nejblíže.

pouze jako hodinky

režim chytrých hodinek

GPS + optický snímač GPS + hudba UltraTrac (bez tepu) Expedition mode3 hmotnost
fēnix 5s 9 dní 14 hodin - 35 hodin - 67 g
fēnix 5s Plus - 7 dní 11 hodin 4,5 hodiny 25 hodin - 65 g
fēnix 6s 34 dní 9 dní 25 hodin 6 hodin 50 hodin 20 dní 58 / 612  g
fēnix 5 - 14 dní 24 hodin - 60 hodin - 85 g
fēnix 5 Plus - 12 dní 18 hodin 8 hodin 42 hodin - 86 / 761 g
fēnix 6 48 dní 14 dní 36 hodin 10 hodin 72 hodin 28 dní 80 / 832 / 721 g
Forerunner 945 - 14 dní 36 hodin 10 hodin 60 hodin - 50 g
fēnix 5X - 12 dní 20 hodin - 35 hodin - 98 g
fēnix 5X Plus - 20 dní 32 hodin 13 hodin 70 hodin - 96 / 871 g
fēnix 6x / Solar 80 dní / 40 dní* 21 dní / +3 dny* 60 hodin / + 6 hodin** 15 hodin / +1 hodina** 120 hodin / + 28 hodin** 46 dní / + 10 dní** 93 / 821 g

1 v odlehčené verzi v titanovém provedení / 2 ve verzi se safírovým sklíčkem / 3 záznam 1x za minutu, všechny ostatní funkce jsou vypnuté a displej je v režimu nízké spotřeby 
* při celodenní nošení venku s minimálně 50.000 luxy po dobu alespoň 3 hodin  / ** při dodání minimálně 50.000 luxů

Hodinky jsem testovali i ve ztížených podmínkách příjmu GPS signálu - na níže uvedeném obrázku vlevo je záznam z hodinek Forerunner 945, zatímco vpravo stejný záznam z fēnix5 Plus. "Rozsypaný" záznam na modelech fēnix není nijak dramatický, nicméně Forerunner 945 mají kvalitnější příjem signálu, což si vysvětlujeme zejména tím, že u modelů fēnix je tělo kovové, které signál může částečně stínit a signál tedy více "putuje" kolem aktuální pozice, zatímco plastový kryt Forerunnerů jej propouští bez problémů a trasa tedy je vyhlazenější a více tedy odpovídá realitě.

Forerunner 945 vs fénix5 Plus - porovnání přesnosti

Závěr

Garmin Forerunner 945 jsou fantastické hodinky. Rychlé, spolehlivé a přesné a v kombinaci s velmi zajímavou cenou jsou vážným konkurentem i pro novou generaci Garmin fēnix6.

Náš verdikt je tedy jednoznačně pozitivní. Možná jenom jedno malé minus s doporučením – tím, že je tělo hodinek plastové, není tak odolné jako kovová konstrukce, kterou disponuje řada fēnix. Achillovou patou se pak může stát zejména displej, kde může dojít k jeho poškrábání či odření.

Doporučujeme proto aplikaci ochranné fólie, protože displej není tolik zapuštěn jako u fēnixů. Garmin Forerunner 945 totiž mají, stejně jako nižší verze fēnix6, Gorilla Glass krycí sklíčko, které má výrazně lepší čitelnost než u nižších sériových řad a bylo by tedy škoda si jej poškodit.

Garmin Forerunner 945 si snadno oblíbíte a stanou se vaším tréninkovým a outodoorovým parťákem.

Nezaujaly vás tyto hodinky?

Nevadí! Hledáte něco jiného? Přečíst si můžete případně i některý z našich dalších článků: