Recenze Garmin fēnix5x Optic

Trendy design a nadupané funkce pro sportovce a geeky.

Na jaře roku 2017 byla na český trh uvedena nová série hodinek řady fēnix – fēnix5 Optic. Již na první pohled se jedná o velmi příjemně vylepšenou předchozí řadu fēnix3 Optic, ale příběh téhle série pozoruhodných hodinek začal ještě dříve.

O krok dále s každou řadou

První série fēnix byla ve své době převratným modelem – robustní hodinky s velkou výdrží nabouraly trh. Druhá série lehce pozměnila design a na sklonku své éry doznala i podstatnou změnu firmwaru, kdy začala podporovat (byť v omezené míře) komunikaci s chytrým telefonem.

Třetí série přinesla větší barevný displej, tenčí tělo a hlavně širokou škálu dalších volně stažitelných doplňků přes IQ Connect. Následovalo vylepšení o optický snímač – fēnix3 Optic; tento model je ještě stále v prodeji. Čtvrtou sérii Garmin vynechal a teď slavnostně uvedl pětkovou řadu.

fēnix5x Optic

Už v předchozí řadě bylo patrné, že velkou roli začíná hrát i design: výrobce prostě chce, aby se hodinky uživatelům líbily. Takže kromě různobarevných pásků mají fēnix hodinky od třetí série i dámské varianty a v aktuální řadě jsou už ve třech velikostech: fēnix5s – 47 mm, fēnix5 – 47 mm a fēnix5x – 51 mm. Rozdíly jsou pak i v typu sklíčka: dražší model se safírovým sklíčkem má navíc WiFi, největší model 5x pak má nainstalovanou topografickou mapu Evropy a mapu golfových hřišť.

Test: Komfort při nošení a výdrž baterie

Testování jsme sice provedli na nejvyšší sérii, zejména kvůli obsaženým mapovým podkladům, ale v zásadě veškeré funkce, které hodinky jinak mají, a které tu popisujeme, jsou stejné pro všechny varianty pětkové verze. (Navíc např. zmiňované „golfové funkce“ fungují i přes propojení s chytrým telefonem, kdy si mapu hřiště nahrajete online až na místě.)

fenix5x vs 3 na ruce

Hodinky fēnix5x – i přes svoji velikost – sedí na ruce velmi dobře a pohodlně se nosí. Díky různým velikostem si každý může vybrat tu svou. Samozřejmě: na malém zápěstí mohou působit neforemně a rušivě, mnohdy pak je i problém přetáhnout přes ně alespoň košili. Tady mají opravdu výhodu uživatelé s velkým zápěstím. K lepší „přilnavosti“ přispívá i „zapuštěný“ optický snímač tepu – rozdíl je sice nepatrný, nicméně příjemný a prakticky tak nedochází k otlakům, jako u předchozí série.

Hodinky jsme testovali v prostředí, pro které byly primárně navrženy, tedy v přírodě a na horách. I když je jejich výdrž obrovská, je vhodné si i na delší víkendové túry s sebou vzít power banku, jen tak pro jistotu. A hlavně: nemusíte se tak spoléhat na jednodušší záznam a můžete využívat všechny funkce. Hodinky si s outdoorem rozumí a dají se i dále tunit: například rozšíření o externí teplotní čidlo je skvělým doplňkem při záznamu v extrémních teplotách a voděodolnost 100 m (10ATM) pak zaručuje, že vás nezaskočí ani sebevětší liják a s hodinkami se můžete v omezené míře i potápět. (Existuje i speciální aplikace pro potápění, ale případně si můžete pořídit speciální novinku pro scuba a free diving - Garmin Descent).

Pro srovnání, jak dlouho vydrží baterie hodinek:
režim chytrých hodinek / GPS + optický snímač / UltraTrac (bez tepu)
F5s: 9 dní / 14 hodin / 35 hodin
F5: 2 týdny / 24 hodin / 60 hodin
F5x: 12 dní / 20 hodin / 35 hodin

Test: Ovládání

optický snímač - fenix5x vs 3

Samotné spuštění a nastavení hodinek také není nic obtížného, i když spárování s chytrým telefonem může být pro začátečníky trochu zdlouhavé, a to zejména kvůli nutnosti vytvoření si účtu pro ukládání dat přes aplikaci Garmin Connect Mobile. Tento krok lze samozřejmě přeskočit a provést registraci později (či např. přes počítač přímo na connect.garmin.com).

Celkem rychle se dá pochopit ovládání hodinek, záleží na délce stisku. První tlačítko slouží k zapnutí/vypnutí či vyvolání podsvícení a rychlé nabídky. Dalšími dvěma (po levé straně) se pohybujete textem či obrazovkami nahoru/dolů, dlouhým podržením vyvoláte buď základní obrazovku (ať jste kdekoliv), nebo se přesunete do Nastavení (do aplikace či do hlavního menu). Čtvrté tlačítko má funkci ENTER a tím posledním se posunujete v menu o krok zpět nebo při probíhající aktivitě ručně označíte ukončení kola (například v triatlonu oddělíte jednotlivé fáze).

Výsledkem je, že v 90 % případů se pohybujete po třech diagonálně umístěných tlačítkách. Skvěle vymyšleno už od předchozích sérií! Zde navíc ale tlačítko ENTER přináší daleko více možností ohledně dalších informací o uložených datech: na mnoha stránkách se tak můžete dostat k informacím o počtu kroků za den/týden/měsíc, vývoji tlaku, převýšení a potažmo takto zkratkou i přímo do nastavení takové aplikace (aniž by bylo nutné jít přes hlavní menu).

Velmi brzy zjistíte, že základní nastavení přístroje je sice příjemné, ale časem budete chtít vidět své přehledy na vlastních datových stránkách (a zde mohou pomoci právě různé, už hotové aplikace, ale chce to kolikrát mít trpělivost a hledat).

datový záznam fenix5x a tempe čidlo

Pokud si budete dopředu plánovat výlety (např. přes Mapy.cz), můžete si GPX soubor odeslat rovnou do hodinek a ty vás pak dokáží „vést“ po takto naplánované trase. Varianta 5x sice v sobě má mapy, ale ty jsou vhodné spíše do města. Pokud se budete pohybovat po turistických cestách v horách, není tam samozřejmě zdaleka vše a tady právě velmi pomůže předem vygenerovaná trasa. Není problém si takto dopředu udělat i pár variant téže trasy. Samozřejmostí je uložení bodu a zpětná navigace k němu, stejně jako navigování se na jakoukoliv jinou pozici, ke které si zadáte souřadnice. S hodinkami je samozřejmě možné tímto způsobem provozovat např. i geocaching, byť to není úplně pohodlné.

Nová řada fēnix5 ale přináší i drobnosti a vylepšení, kterých si všimnete pouze tehdy, znáte-li předchozí model. Skvělé je např. zmiňované rychlé menu vyvolávané spouštěcím tlačítkem: zde je nabídka umístěna kolem dokola displeje a znázorněna symboly (dříve byl rolovací text), navíc naposledy zvolená položka je po opětovném vyvolání na prvním místě (menu se tedy nevrací).

Model 5x má i vylepšené procházení mapy. Aktivujete-li si (podržením prostředního tlačítka MENU) volby mapy, pomocí tlačítka ENTER se pak přepínáte mezi režimy nahoru/dolů, doprava/doleva a zvětšení/zmenšení (směry a zoom opět ovládáte dvěma tlačítky na protější straně hodinek).

Vylepšení doznaly i informace získané z tepu. Přímo v hodinkách si můžete zobrazit záznam tepu a jeho rozložení v jednotlivých zónách. Velmi aktivní sportovci jednoznačně uvítají rozšíření o vyhodnocení tréninku – analýzu dlouhodobého vývoje (zlepšení/zhoršení), ale i jeho efektivitu, ale rovněž i zátěž (EPOC), včetně podrobné analýzy v anaerobní fázi. A to nejen u běžců, ale i cyklistů, kteří si zároveň mohou hodinky propojit se STRAVOU, živé sledování (LiveTrack) se rozšířilo na skupinové (Group LiveTrack) a je zde plná podpora dalších cyklodoplňků Varia (radar, brýle i světla).

varianty fenix5 

Pro turisty, plavce i lyžaře

Pokud vás tyhle funkce zaujaly, jsou to hodinky právě pro vás. Umí totiž samozřejmě nejen tyto zajímavé věci, ale i spoustu standardních funkcí. Můžete je využít skutečně při jakémkoliv sportu:

vyměnitelné řemínky - fenix5

Vždy dostanete data o svém tepu (pravda, při plavání optický snímač nefunguje a je nutné si pořídit buď rovnou variantu s plaveckým snímačem HRM Tri, nebo si jej dokoupit), spálených kaloriích, rychlosti, vzdálenosti (buď GPS, nebo z kroků), vertikální rychlosti (ano, je tu aplikace pro šplhání).

- Při plavání vyhodnotí styl, počty bazénů (lze nastavit vlastní délku dráhy), počet záběrů/temp.
- U sjezdového lyžování změří, kolik jste toho najezdili, počet jízd, převýšení, kudy jste jezdili.
- U veslování počet záběrů. 
- Při turistice poslouží jako kompas a dokáží varovat před změnou počasí a bouřkou.

Umí ale vyhledat i ztracený telefon nebo zjistit, kde jste zaparkovali. A samozřejmě pomocí propojení přes telefon můžete ovládat hudební přehrávač a přijímat chytrá oznámení (SMSky, e-maily, podívat se, kdo volá), nebo si objednat Uber.

fēnix5 jsou skutečně hodinky pro každou příležitost. Vybrat si můžete ze dvou variant sklíček, z celé palety barevných lunet (černá, šedá, stříbrná, zlatá) a pásků, včetně opravdu těžkých (skoro 200g) kovových (v balení tu nicméně najdete i klasický náhradní silikonový).

Další rozšíření je pak možné přes zmiňované rozhraní IQ Connect, kde si můžete stáhnout aplikace pro aktivity, které v hodinkách nejsou obsažené v základní nabídce (např. STRAVA, rotoped, in-line bruslení, jachting, létání atd.), nemluvě o různých verzích vzhledu displeje přes speciálně sestavené datové obrazovky až třeba po hry.

Naše hodnocení?

Cena hodinek samozřejmě není malá, ale generační skok, který Garmin opět předvedl oproti předchozí verzi je tady patrný a určitě za to stojí!