Garmin epix – chytré mapové outdoorové hodinky s AMOLED displejem

Výjimečná řada multisportovních chytrých hodinek Garmin.

Garmin epix gen2 patří do řady chytrých multisportovních hodinek zaměřených na uživatele se středním zápěstím. Hodinky mají duální ovládání (dotykem i tlačítky) a vždy obsahují podrobné topografické mapy Evropy, včetně mapy TOPO Czech PRO (1:10000).

Mezi základní (instalované) aktivity patří:

- posilování, HIIT, kardio a eliptický trénink, chůze do schodů, počítání pater, veslování na trenažéru, pilates a jóga
- běh, běh na oválu, běh na pásu, halový běh, trailový běh, virtuální běh, ultra běh
- turistika, lezení na stěně, bouldering, lezení, horská kola, lyžování, snowboarding, běžky, paddleboarding, veslování, jízda na kajaku, surfování, lov, seskoky padákem, taktický režim, kiteboard, windsurfing, sněžnice, tenis, pickleball
- plavání v bazénu, plavání v otevřené vodě, plavecko-běžecká aktivita

Série Garmin epix gen2

Garmin epix gen2 jsou určeny pro uživatele, kteří preferují ostřejší a jemnější displej. Hodinky vychází ze střední modelové řady Garmin fēnix7, avšak mají AMOLED displej, tedy stejnou technologii, jakou mají dnešní chytré mobilní telefony či televize (QLED, OLED). Rozlišení displeje tím pádem je vyšší a činí 416 × 416 pixelů (fenix7 mají 260 x 260). Krycí sklíčko displeje může být buď standardní, tedy Corning Gorilla Glass, nebo safírové. A podobně jako u varianty fenix7 – jsou-li hodinky vybaveny právě odolnějším safírovým sklíčkem, je i tělo hodinek titanové (váha 70 g, samotné hodinky 47 g), vnitřní paměť je veliká 32 GB a mají předinstalované topografické mapy Evropy. Varianta s Corning Gorilla Glass sklíčkem je vždy v ocelovém provedení (váha 76 g, samotné tělo 53 g). Vnitřní paměť je 16 GB, nicméně i ta zcela postačuje na dohrání topografické mapy. Podrobná mapa TOPO Czech PRO se vždy musí instalovat. Chytré hodinky Garmin epix gen2 aktuálně nemají možnost solárního dobíjení, ale obsahují snímač okolního světla, který automaticky přizpůsobuje podsvícení displeje aktuálním světelným podmínkám

Garmin epix gen2 mají různé varianty výdrže podle toho, jakým způsobem funguje displej. Vyšší hodnoty výdrže má samozřejmě klasický úsporný režim, kdy po určité době neaktivity displej sám „pohasíná“. Opačnou variantou je funkce trvale zapnutého displeje (Always On). V  úsporném režimu hodinky vydrží až 42 hodin na GPS a 16 dní v režimu chytrých hodinek. Při trvale zapnutém displeji až 30 hodin na GPS a 6 dní v režimu chytrých hodinek. Nicméně parametrů výdrže je zde daleko výše v závislosti na zapnutých funkcích. 

Jak bylo výše řečeno, Garmin epix gen2 rozměrově vychází z řady Garmin fēnix7, tedy se jedná o hodinky střední velikosti: 47 x 47 x 14.5 mm, displej o průměru 33,02 mm, tedy 1.3" s rozlišením 416 × 416 pixelů. Váha je 76 g (pro samotné hodinky pouhých 53g), resp. 70 / 47 g pro verzi v titanovém provedení. Hodinky jsou ideální pro zápěstí s obvodem 125 – 215mm. Garmin epix gen2 mají sice jednu velikost, ale tělo může být buď ocelové, krycí sklíčko je pak Gorilla Glass, nebo titanové, které mají sklíčko safírové. Variantyv titanovém provedení mají vždy vícefrekvenční příjem GPS signálu (tzv. multiband) a velikost paměti 32 GB (ocelová varianta pouze 16 GB). Veškeré ostatní vlastnosti jsou stejné. 

Přehled klíčových vlastností a funkcí

Garmin epix gen2 mají rovněž vlastnosti nejlepších běžeckých hodinek, ale jejich využití je prakticky neomezené – díky topografickým mapám se s nimi můžete navigovat, podporují celou řadu cyklistických aktivit (včetně podpory elektrokol a snímačů výkonu), podporují golfveslování, kardio i dechová cvičení, zimní sporty (včetně sněžnic), veslování, pádlování, kajak, surfování a netradiční sporty, jako je např.  seskok padák, taktický režim, kiteboard nebo windsurfing.

Všechny modely řady Garmin epix mají elektromagnetický kompas a barometrický výškoměr, bezkontaktní platbu, měří nastoupaná patra, pilates i jógu. V tréninkových funkcích můžete ocenit tréninkový efekt, dobu regenerace, virtuálního partnera či závod v aktivitě. Funkce pro multisport umožňuje snadné přechody mezi jednotlivými aktivitami. Golfovými funkcemi se vyrovnají pokročilým golfovým hodinkám – změří délku úderu, praporek greenu lze posunout a přesně umístit a hry vyhodnocují podrobnými statistikami, včetně úspěšnosti puttování. Využít je lze i při outdoorové navigaci – na horách poskytují informaci o aklimatizaci, mají profil nadmořské výšky, vertikální rychlost, plánovač výstupu (ClimbPro), navigaci po trase i zpět na start (TracBack) i jednoduché hledání bodů zájmu v okolí. V hodinkách je nahrána topografická mapa celé Evropy (u hodinek v titanovém provedení ja tato mapa již v hodinkách nainstalována) a licence na turistickou mapu TOPO Czech PRO (nutno vždy instalovat). Využít je lze i pro extrémní závody zapnutím funkce UltraTrac. Pro cyklisty je zde široká škála propojení na další služby, např. Garmin Live, Strava Live či Group Track. Vyhodnocují obtížnost a plynulost jízdy, včetně jízdy v terénu, i pokročilou dynamiku jízdy nebo závod v aktivitě. Nechybí ani možnost propojení na měřiče výkonu, radar, světla či doplňkové senzory rychlosti a kadence. Hodinky mají aktivitu pro venkovní plavání (v základní metrice), nicméně pro bazén umí detekovat záběry (prsa, kraul, znak, motýlek), mají záznam nácviku, časovače odpočinku, kritickou rychlost plavání, alarmy tempa, upozornění na čas i vzdálenost. Vodotěsnost hodinek činí 10 ATM.

Mezi nové funkce, které chytré hodinky řady Garmin epix gen2 mají, patří např. Health snapshot (záznam klíčových zdravotních hodnot během dvouminutového měření – tep, dýchání, okysličení, stres), přímé propojení na obchod Connect IQ™ (stahování dalších aktivit a datových obrazovek), sledování akciíHIIT cvičeníVO2 Max pro trailový běh a aktuální výdrž (stamina). Zlepšení doznaly i golfové funkce – hodinky umí zobrazit vzdálenost k vybranému místu a splňují turnajové předpisy. Navigaci v terénu pak usnadňuje funkce Po cestě, která vás, podobně jako např. autonavigace, upozorňuje na zájmové body kolem trasy. Propojit lze případně i s kompatibilním ovládáním chytrého trenažéru.