Srovnání chytrých sportovních hodinek Garmin Forerunner

Série Garmin Forerunner jsou lehké sportovní hodinky, vybavené chytrými funkcemi pro každodenní nošení. Jsou určené zejména běžcům, ale nikoliv výhradně jen pro ně. Čím vyšší modelová řada, tím více variant aktivit a více možností nastavení, záznamu a vyhodnocení tréninku.

Série Garmin Forerunner xx
Série Garmin Forerunner 2xx
Série Garmin Forerunner 7xx
Série Garmin Forerunner 9xx

série Garmin Forerunner 55

Série Garmin Forerunner xx

Základní řada běžeckých hodinek nabízí dvě modelové řady – Garmin Forerunner 45 a Forerunner 55. Starší Forerunner 45 jsou k dispozici ve dvou velikostech – malá (dámská) varianta s označením „s“ a standardní velikost. 

Garmin Forerunner 55 mají výdrž 13 hodin na GPS a 14 dní v režimu chytrých hodinekForerunner 45 mají výdrž zhruba poloviční 13 hodin na GPS a 7 dní v režimu chytrých hodinek. Velikost obou variant je v podstatě stejná - 42 x 42 x 11,6 mm (Forerunner 45 má tloušťku 11,4 mm), displej má průměr 26,3 mm (1.04"), váha 37 g (Forerunner 55) a 36 g / 32 g (Forerunner 45/s).

Garmin Forerunner 55 navíc umí měřit a vyhodnocovat frekvenci dýchání, hydrataci (přes mobilní aplikaci) i detekovat nehodu a odeslat upozornění (přes telefon). Z pokročilých tréninkových funkcí je zde např. odhadovaná doba regenerace, konfigurovatelné upozornění na okruh nebo strategie tempa (PacePro™)

série Garmin Forerunner 255

Série Garmin Forerunner 2xx

Pokročilá řada hodinek série Garmin Forerunner 2xx má dvě modelové řady – 245 a 255/s. Novější varianta Forerunner 255 je navíc k dispozici ve dvou velikostech – malá (dámská) varianta s označením „s“ a standardní velikost. Modely s označením Music mají vestavěnou paměť, do které lze nahrát hudbu ve formátu MP3, případně Spotify/Deezer playlist. Hudební přehrávač v telefonu lze ve všech modelech ovládat hodinkami.

Garmin Forerunner 255 mají výdrž až 30 hodin na GPS a 14 dní v režimu chytrých hodinek. Forerunner 245 mají výdrž o nižší - 24 hodin na GPS a 7 dní v režimu chytrých hodinek. Díky většímu akumulátoru jsou Forerunner 255 lehce robustnější - 45,6 × 45,6 × 12,9 mm (Forerunner 245 42.3 x 42.3 x 12.2 mm), ale mají i větší displej o průměru 33 mm, tedy 1.3" (Forerunner 245 - 30.4 mm, 1.2"). Rozlišení displeje je tímto u Forerunner 255 rovněž vyšší – 260x260 pixelů (Forerunner 245 - 240 pixelů), stejně jako váha - 49g (Forerunner 245 – 38.5g).

Garmin Forerunner 255 navíc umí měřit a vyhodnocovat vícefrekvenční GPS signál (multiband), mají barometrický výškoměr, bezkontaktní platbu, měří nastoupaná patra, HIIT cvičení, pilates i jógu, včetně možnosti animovaných tréninků a tréninků svalů a vylepšenou analýzu běžecké tréninkové zátěže. Využít je lze i při outdoorové navigaci – mají profil nadmořské výšky, vertikální rychlost i navigaci po trase. Nároční cyklisté jistě ocení možnost propojení na měřiče výkonu. Dalším vylepšením je přidaná aktivita pro venkovní plavání.

série Garmin Forerunner 745

Série Garmin Forerunner 7xx

Speciální řada hodinek série Garmin Forerunner zaměřená na libovolné druhy běhu, s možností kombinace více sportů, včetně triatlonu.

Garmin Forerunner 745 mají výdrž až 16 hodin na GPS a 7 dní v režimu chytrých hodinek. Rozměrově se jedná o menší hodinky než je řada Forerunner 2xx - 43,8 × 43,8 × 13,3 mm. Mají tímto menší displej o průměru 30,4 mm, tedy 1.2" s rozlišením 240 x 240 pixelů, ale i nižší váhu - 47 g.

Garmin Forerunner 745 mají barometrický výškoměr, bezkontaktní platbu, měří nastoupaná patra, pilates i jógu, disponují vylepšenou analýzou běžecké tréninkové zátěže. Využít je lze i při outdoorové navigaci – na horách poskytují informaci o aklimatizaci, mají profil nadmořské výšky, vertikální rychlost i navigaci po trase. Cyklisté mohou využít službu Garmin Live, Strava Live či Group Track, obtížnost a plynulost jízdy v terénu i pokročilou dynamiku jízdy. Nechybí ani možnost propojení na měřiče výkonu. Dalším vylepšením je přidaná aktivita pro venkovního plavání.

Garmin Forerunner 745 umí přijímat signál GPS, GLONASS i GALILEO, ale nemají multiband (vícefrekvenční příjem GPS signálu na všech těchto systémech současně).

série Garmin Forerunner 955

Série Garmin Forerunner 9xx

Nejvyšší řada hodinek série Garmin Forerunner, která jako jediná obsahuje i mapové podklady. Svým zaměřením se jedná o lehkou (plastovou) variantu outdoorových hodinek řady Garmin fenix.

Garmin Forerunner 955 (model 2022)

Garmin Forerunner 955 mají výdrž až 42 hodin na GPS a 15 dní v režimu chytrých hodinek. Varianta se solárním nabíjením výdrž prodlouží na 49 hodin na GPS a 20 dní v režimu chytrých hodinek. Rozměrově se jedná o hodinky střední velikosti - 46,5 × 46,5 × 14,4 mm, displejem o průměru 33 mm, tedy 1.3" s rozlišením 260 x 260 pixelů. Váha je 52 g, resp. 53 g pro solární verzi.

Garmin Forerunner 955 umí příjímat vícefrekvenční signál GPS (tzv. multiband), mají funkci připomenutí odpočinku, paměť až na 2000 skladeb (Forerunner 945 pouze 1000), cvičení svalů na displeji hodinek, vylepšené intervalové tréninky (např. nastavení neomezených opakování), časovače odpočinku, VO2max pro trailový běh nebo aktuální výdrž (stamina). Díky souhrnu tréninkových dat jsou hodinky schopné předpovědět výsledek na základě nahrané trasy a počasí. Zlepšení doznaly i golfové funkce – hodinky díky dotykovému displeji mají funkci PinPointer a splňují i turnajové předpisy. Navigaci v terénu pak usnadňuje funkce Po cestě, která vás, podobně jako např. autonavigace, upozorňuje na zájmové body kolem trasy.

Garmin Forerunner 9xx mají elektromagnetický kompas a barometrický výškoměr, bezkontaktní platbu, měří nastoupaná patra, pilates i jógu. V tréninkových funkcích můžete ocenit tréninkový efekt, dobu regenerace, virtuálního partnera či závod v aktivitě. Funkce pro multisport umožňuje snadné přechody mezi jednotlivými aktivitami. Golfovými funkcemi se vyrovnají pokročilým golfovým hodinkám – změří délku úderu, praporek greenu (GreenView) lze ručně posunout a přesně umístit, hru vyhodnocují podrobnými statistikami, včetně úspěšnosti puttování. Využít je lze i při outdoorové navigaci – na horách poskytují informaci o aklimatizaci, mají profil nadmořské výšky, vertikální rychlost, plánovač výstupu (ClimbPro), navigaci po trase i zpět na start (TracBack) i jednoduché hledání bodů zájmu v okolí. V hodinkách je nahrána topografická mapa celé Evropy a licence na turistickou mapu TOPO Czech PRO. Uplatnění naleznete i v případě extrémních závodů zapnutím funkce UltraTrac. Pro cyklisty je zde širová škála propojení na další služby, např. Garmin Live, Strava Live či Group Track. Vyhodnocují obtížnost a plynulost jízdy, včetně jízdy v terénu, i pokročilou dynamiku jízdy nebo závod v aktivitě. Nechybí ani možnost propojení na měřiče výkonu, radar, světla či doplňkové senzory rychlosti a kadence. Hodinky mají aktivitu pro venkovní plavání (v základní metrice), avšak pro bazén umí detekovat záběry (prsa, kraul, znak, motýlek), mají záznam nácviku, časovače odpočinku, kritickou rychlost plavání, alarmy tempa, upozornění na čas i vzdálenost. Vodotěsnost hodinek činí 5ATM.

série Garmin Forerunner 945

Garmin Forerunner 945 (model 2018)

Garmin Forerunner 945 mají výdrž až 36 hodin na GPS a 14 dní v režimu chytrých hodinek. Rozměrově se jedná o hodinky střední velikosti - 47 × 47 × 13,7 mm, displej mají menší o průměru 30,4 mm, tedy 1.2" s rozlišením 240 x 240 pixelů. Váhu rovných 50 g. Rozměrově se hodí pro zápěstí o obvodu 130-220 mm. Garmin Forerunner 945 se dodávají i ve speciální verzi pro triatlonisty, jejíž balení obsahuje speciální rychloupínací set na kolo a ruku, snímače tepové frekvence speciálně určený pro plavání (Swim) a triatlonový hrudní pás (HRM-TRI). Zde si můžete přečíst naši podrobnou rezenzi.