Recenze Garmin fēnix5 Optic Plus

Hodinky o malý technologický krůček napřed.

Téměř přesně rok poté, co byly na trh uvedeny přelomové multifunkční outdoorové GPS hodinky Garmin fēnix5 Optic (které jsme také recenzovali), přišel americký výrobce s jejich inovovanou variantou – Garmin fēnix5 Optic Plus. V čem je jiná? Co obsahuje navíc? A vyplatí se vůbec do nich „jít“? 

Standardní funkce hodinek
Zobrazení map v chytrých hodinkách
Bezkontaktní platby
Poslech hudby přes hodinky fēnix5s Optic Plus
Výdrž baterie
Ovládání hodinek
Další drobné funkcionality
Srovnání s řadou fēnix5X
Naše další články

Nejprve první pohled – design a barvy. Základní barevné varianty lunety zůstaly zachovány: černá, šedá, stříbrná a bílá. U modelu Garmin fēnix5s Optic Plus přibyla varianta zlato-růžová. A také pásky jsou k mání znovu různých barvách

Podobně jako u předcházejícího modelu je možné si vybrat ze tří velikostí, aby vám hodinky přesně sedly na ruku: 42 mm, 47 mm, 51 mm. Zatímco u staršího modelu fēnix5 Opticlze zvolit v případě prvních dvou velikostí mezi sklíčkem minerálním nebo safírovým, modelová řada 5X Plus je vyráběna pouze se sklem safírovým. To je označováno jako nepoškrábatelné.

fēnix5 Optic Plus, varianty displeje

Sklíčko je z technického safíru, který je na stupnici tvrdosti hned za diamantem. Ale je třeba si uvědomit, že pokud je safírové sklíčko vystaveno vysokému tlaku, tak se poškrábe. Stačí, abyste například nešťastně upadli na asfaltu, a tlak, který vznikne mezi plochou ciferníku a povrchem, stačí k tomu, aby se odřelo. Safírové sklo ale umí zabránit vrypům při běžném zacházení, kdy například omylem zavadíte o dveře, zeď, skálu apod. A rovněž je třeba mít na paměti, že kovová luneta není vůči těmto procesům odolná, a tedy se může odřít snadněji než sklíčko. 

Standardní funkce hodinek

Hodinky standardně měří: 

- tep – přímo v hodinkách si můžete zobrazit i rozložení tepu v jednotlivých zónách (jen pozor, při plavání optický snímač nefunguje a je nutné si pořídit buď rovnou variantu s plaveckým snímačem HRM Tri, nebo si jej dokoupit)
- spálené kalorie
- rychlost
- vzdálenost – buď skrz GPS, nebo z kroků
- vertikální rychlost – ano, je tu aplikace pro šplhání 

fēnix5X Optic Plus - okysličeníPři plavání hodinky vyhodnotí styl, počty bazénů či počet záběrů/temp. U sjezdového lyžování změří, kolik jste toho najezdili, počet jízd, převýšení, kudy jste jezdili… U veslování spočítají počet záběrů. Při turistice poslouží jako kompas, dokáží i varovat před změnou počasí a bouřkou.

Velmi aktivní sportovci uvítají vyhodnocení tréninku – analýzu dlouhodobého vývoje (zlepšení/zhoršení), ale i jeho efektivitu, ale rovněž i zátěž (EPOC), včetně podrobné analýzy v anaerobní fázi. 

Řada 5X Plus má funkci měření stavu (hladiny) okysličení krve. Tato veličina je zajímavá zejména (pouze) tehdy, pohybujete-li se ve vyšších nadmořských výškách, kde tělo obtížněji získává kyslík. Graf na hodinkách pak ukazuje, jak se stav okysličení mění v závislosti na výstupu či sestupu (čím jste výše, tím více tělo potřebuje kyslík, tedy hodnota se zvyšuje). 

Běžci a cyklisti si mohou hodinky propojit se STRAVOU a využít podpory dalších cyklodoplňků Varia (radar, brýle i světla).

A jsou tu i oblíbené praktické funkce: můžete si vyhledat ztracený telefon nebo zjistit, kde jste zaparkovali. A samozřejmě pomocí propojení přes telefon lze ovládat hudební přehrávač a přijímat chytrá oznámení (SMSky, e-maily, podívat se, kdo volá) nebo si objednat Uber.

Jaká plus mají verze Plus?

Pojďme nyní podrobněji prozkoumat zajímavé funkce Garmin fēnix5 Optic Plus

Zobrazení mapového podkladu

Všechny modely napříč řadou Plus obsahují mapu (u předchozí verze byl mapou vybaven opět pouze nejvyšší model hodinek 5X). Z pohledu klasického turisty je to ale dost chudý bratříček profesionálních map, které naleznete například ve výbavě turistických modelů (především těch, které nesou označení PRO).  

fēnix5 Optic Plus - mapaVe městech mapa dokáže zobrazit uliční detail, mimo město silniční síť. Mapa je oproti verzi v modelu fēnix5X trochu propracovanější: má lepší zobrazení, navigování a informace k dané naplánované trase. Ta je vykreslena průhledně, takže dobře vidíte i mapové informace „pod ní“. To je praktické, když máte dvě cesty blízko sebe a chcete si ověřit, po které se skutečně pohybujete. Mapy obsahují i menší polní a lesní cesty

Bohatší jsou doplňkové informace a souhrn, který ukazuje, kolik kopců vás ještě čeká a s jakým převýšením. To může být často velmi hodnotná informace zejména pro správné rozvržení sil

V divoké přírodě ale mapový podklad stále pokulhává, protože v něm chybí značené turistické trasy. To je drobné minus, nicméně jedním dechem dodáváme, že toto lze velmi jednoduše nahradit importem GPX trasy (například využít skvělé Mapy.cz s celoevropským pokrytím turistických tras) a nahrát si do hodinek klidně několik variant dané trasy (alternativy v případě špatného počasí) a navigovat se pomocí tzv. tracklogu. 

Hodinky vás pak velmi přesně vedou po vyznačené trase a na každou odchylku od kurzu upozorní vibrací a na displeji zobrazí správný směr, kudy se máte vydat. Uvidíte nejen šipku, ale i vzdálenost od správného směru. 

Ke spokojenosti běžného turisty však v tomto ohledu stačí i modely z „neplusové“ řady. Výhodou modelů Plus je mapa golfových hřišť

Obě mapy – evropská topografická i mapa golfových hřišť – lze doživotně aktualizovat. Golfová hřiště prochází nicméně častějším procesem obnovy, cca 2x ročně, zatímco mapa Evropy se aktualizuje zatím 1x ročně. 

Bezkontaktní platby

Garmin PayVelké vylepšení modelu fēnix5 Optic Plus představuje funkce bezkontaktní platby. Princip je v podstatě jednoduchý – v aplikaci Garmin Connect si zvolíte možnost Garmin Pay, naskenujete svou kartu (omezení je zde pouze na VISA a MasterCard) a autorizujete si tuto variantu placení v bance. V aplikaci pak budete mít vlastně „vloženu“ virtuální platební kartu. 

Důležité upozornění: ověřte si předem, zda vaše banka tuto funkci podporuje, bez toho bezkontaktní placení v hodinkách nebudete moci využívat. 

Tento model placení je ještě bezpečnější než u klasické bezkontaktní karty nebo pomocí mobilního telefonu. Nemusíte zde dokonce ani zadávat PIN pro platby nad 500 Kč. Celá autorizace je vymyšlena velmi sofistikovaným způsobem: pokud máte hodinky na ruce, je aplikace Peněženka přístupná pro placení. Jakmile hodinky z ruky sundáte, aplikace se uzamkne a než ji budete moci znovu použít, budete si je muset nandat a zadat PIN. Pokud ale hodinky ztratíte, budete muset projít navíc i procesem blokace této varianty platby podobně, jako když ztratíte platební kartu.

Závěr: Pokud jste u banky, která funkci podporuje, pak je využití bezkontaktní platby skvělé – nemusíte se bát, že v horách ztratíte peněženku při lyžování jako pan Homolka, na koupališti hlídat věci před nájezdy kapsářů a koneckonců i při běžných nákupech už se nemusíte ujišťovat, že máte „prkenici“ s sebou. Stačí mít pouze a jen tyto hodinky! 

Poslech hudby přes hodinky fēnix5 Optic Plus

Chcete-li při sportu poslouchat hudbu přes hodinky fēnix5 Optic Plus, musíte mít bezdrátová sluchátka, která se párují přes Bluetooth.

fēnix5 Optic Plus - hudbaZ našeho pohledu je to ale trochu sporný moment: v současné době totiž rapidně narůstá počet dopravních nehod, které způsobili nepozorní řidiči v kombinaci se sportovci poslouchajícími hudbu (zejména cyklisty). 

Je třeba si uvědomit, že poslechem hudby si vyřadíme sluch a není tedy slyšet, zdali se k nám blíží auto. Sluch funguje i podvědomě a prostě tak nějak poznáme, že se k nám něco blíží. Nemalá část úrazů na sjezdovkách je opět způsobena sluchátky a arogantní jízdou– i tady by měl být zapojen nejen zrak, ale i sluch. 

TIP: Pokud už se bez hudby při sportování venku nemůžete obejít, doporučujeme pořídit si sluchátka typu bone conduction, která vedou zvuk kostí a vlastní ucho je tedy ještě schopno přijímat zvuky okolního prostředí. Toho s klasickými špunty nedosáhnete.  

Indoorových sportů, například spinningu, se takové obavy samozřejmě netýkají. Stejně tak nemáme nic proti přehrávání hudby při běžném nošení. 

Výdrž baterie

Oproti předchozí neplusové řadě zde došlo ke změnám v celkové i dílčí výdrži. Pro přehlednost uvádíme jednotlivé časy v tabulce se srovnáním k předchozí řadě stejné velikosti. U nové řady pak doplňujeme i výdrž v režimu s přehráváním hudby.

fēnix5s

fēnix5

fēnix5X

ne-Plus

Plus

ne-Plus

Plus

ne-Plus

Plus

režim chytrých hodinek

9 dní

7 dní

14 dní 12 dní 12 dní 20 dní

GPS + optický snímač

14 hodin 11 hodin 24 hodin 18 hodin 20 hodin 32 hodin

GPS + hudba

--- 4,5 hodiny ---  8 hodin --- 13 hodin

UltraTrac (bez tepu)

35 hodin 25 hodin 60 hodin 42 hodin 35 hodin 70 hodin

hmotnost

67 g 65 g 85 g 86 g / 76 1 g 98 g 96 g / 87 g*

*v odlehčené verzi s titanovým řemínkem

Garmin fenix5 Plus Sapphire Titanium, Orange BandZ tabulky je patrné, že Garmin „zamakal“ zejména u největšího modelu, naopak u nejmenšího modelu šla výdrž dolů, což je způsobeno tím, že jsou opravdu malé a vestavěný akumulátor je limitován místem uvnitř.

Časy udávané výrobcem jsou vždy trochu nadhodnocené a znamenají maximální výdrž v daném módu. V reálu je třeba počítat s o něco málo menší výdrží v závislosti na dalších parametrech, jako je třeba propojení s mobilním telefonem (zejména kvůli nejrůznějším upozorněním) a samozřejmě s podsvícením displeje, které se spouští – nenastavíte-li si jinak – při každém dotyku tlačítka.

Pokud sportujete, je skvělou funkcí tzv. automatické procházení stránek, kdy hodinky automaticky „rolují“ datové stránky, což ve výsledku nějakou tu energii rovněž ušetří. V podstatě se dá říci, že každá automatizovaná funkce na hodinkách je plusem pro jejich finální výdrž.

Ovládání

Jedna drobná změna nastala v ovládání hodinek. V předchozí verzi se podržením levého spodního tlačítka aktivovala funkce návratu na domovskou stránku (zobrazení času, případně vlastní stránky se zobrazením některých základních údajů).

U nové verze Plus toto přebírá pravé spodní tlačítko, které vás zároveň, shodně u obou modelových řad, při krátkém stisknutí posune o stránku zpět. Levé spodní tlačítko na nových modelech Plus je vyhrazeno pro aktivaci hudebního přehrávače. Tato změna je tedy velmi logická a hodně se nám zamlouvá!

Drobnosti navíc

Z dalších vychytávek zmíníme ještě tři:

- Při zahájení aktivity se v horní části displeje objeví upozornění, zdali si chcete upravit nastavení dané aktivity ještě předtím, než ji spustíte. To je malé vylepšení, které ale může v řadě případů urychlit správné používání hodinek.
- Hodinky modelu fēnix5s Optic Plus si můžete propojit s laserovým zaměřovačem na luk.
- V příjmu satelitního signálu si lze nastavit variantu GPS i GALILEO. (Poslední firmware z 19/10/2018 tuto funkci nicméně přidal i do nePlusové série.)

Samozřejmě platí, že řadu dalších funkcí si můžete do hodinek instalovat přes Garmin IQ aplikaci. Jiné vzhledy displeje, datová pole, doplňky k senzorům i jednoduché hry…

Srovnání s řadou fēnix 5X

V dalších parametrech už jsou všechny série prakticky totožné s předchozí řadou, jak rozměrově, tak hmotnostně. Podobně bychom mohli pokračovat i při popisu jednotlivých funkcí.

Doporučujeme tedy případně nakouknout do recenze předchozí řady fēnix5X, kde také podrobně popisujeme, jak s hodinkami pracovat od prvotního spuštění. Jenom pozor na zmiňované „návratové tlačítko“, které je tentokrát VPRAVO dole!

Sečteno a podtrženo

Závěr tak není jednoznačný. Starší modelová řada byla vpravdě přelomová. Aktuální verze Plus toho již tolik nepřináší, proto zde není takové nadšení a euforie jako u řady předchozí. Vzhledem k novinkám je tady ale posun kupředu. Jsou to ale spíš malé plusové bodíky, které se nasčítávají.

Standardní funkce jsou spolehlivé a mapa je dostačující na základní orientaci v terénu.

Ale je potřeba myslet na tři faktory:

- Budete-li chtít využívat hudbu, musíte mít bezdrátová sluchátka (pokud je nemáte, je to investice navíc).
- Bezkontaktní placení je závislé na tom, zda jej vaše banka podporuje (a nedělá to každá banka v ČR).
- Pokud nemáte dostatečně veliké zápěstí, budete muset počítat s tím, že budete o něco častěji dobíjet, protože do menších hodinek se vejde jen menší akumulátor.

Řada Optic Plus tak není stagnací, ale drobným poskočením kupředu. Budeme se ale určitě těšit, s čím Garmin přijde v další sérii. A ta jistě přijde.


Nezaujaly vás tyto hodinky?

Nevadí! Hledáte něco jiného? Přečíst si můžete případně i některý z našich dalších článků: