Sportovní hodinky - srovnání Garmin vívoactive3 a fēnix5

Sportovní hodinky Garmin modely vívoactive3 a fēnix5 se prodávají již delší dobu a stále patří k nejprodávanějším modelům sportovních hodinek. A velmi častým „problémem“ kupujícího je rozhodnutí, jestli si vystačí s levnějším modelem vívoactive3 anebo si má cenu připlatit za fēnix5.

Tento článek tedy nemá ambice být recenzí, ale pomocníkem při tomto rozhodování, který model je vhodný pro jaké využití a také pro které uživatele.

Shodné funkce
Odlišné funkce
Závěr
Zajděte si je vyzkoušet
Naše další články

sportovni_hodinky_garmin_vivoactive3_fenix5

Sportovní hodinky vívoactive3 a fēnix5 – shodné funkce

Garmin_vívoactive3_activitiesNejvíce uživatelů zajímají shodné atributy. Na první pohled to vypadá, pokud si srovnáte funkce těchto hodinek, že 95 % jich je shodných:

- základní aktivity: běh, běžecký pás, běžky, eliptický trenažér, chůze, chůze uvnitř, jóga, kardio, kolo, kolo uvnitř, krytá dráha, plavání v bazénu, golf, lyže, navigovat, síla, snowboard, stepper, sup, veslování, veslování uvnitř, vystoupaná patra
- Smart notifikace - Barometrický výškoměr
- elektromagnetický kompas
- alarmy na tep/čas/vzdálenost/tempo
- dohratelné vzhledy a aplikace
- odhad VO2 Max
- sledování spánku
- velikost displeje 30,4 mm

Níže najdete informace k nejběžnějším aktivitám, jelikož i v těchto základních funkcí je pak rozdíl v možnostech nastavení/rozšíření, které mohou být např. pro běžce či cyklistu, klíčové.

Sportovní hodinky vívoactive3 a fēnix5 – odlišné funkce

Pak jsou zde funkce a vybrané parametry, kde se již hodinky liší:

vívoactive3

fēnix5

Rozšířené aktivity:

--

horská kola, jumpmaster, kayak, multisport, lezení, loď, otevřená voda, taktické, triatlon, trailový běh, truswing, turistika, sledovat mě, zátěž VST

Ovládání

dotykové*

tlačítka

Rozměry

43,4 x 43,4 x 11,7 mm

47 x 47 x 15,5 mm

Hmotnost

43 g

85 g

Výdrž baterie

13 hod. s GPS, 8 dnů bez GPS

24 hod. s GPS, 14 dnů bez GPS

Voděodolnost

5 ATM

10 ATM

Zvukové upozornění

Ne

Ano

Doba regenerace

Ne

Ano

* alternativně lze hodinky ovládat pomocí speciálního dotykového prostoru na levé části hodinek a jednoho tlačítka, umístěného vpravo. U řady fēnix5 si navíc ale můžete vybrat, jestli chcete mít sklíčko minerální, či z odolného (nepoškrábatelného) technického safíru. 

Co dál je pro správný výběr důležité?

sportovni_hodinky_garmin_vivoactive3_sportovni_hodinky_garmin_fenix5Z výše uvedených tabulek ale stále nemusí být jasné, které sportovní hodinky a pro koho vybrat. Teď se zaměříme na to, co v tabulkách nenajdete nebo co z nich není zcela patrné a co je pro správný výběr velmi důležité.

Velikost a tvar

  • Začneme tím, co je na první pohled viditelné – rozdílné rozměry, resp. velikost hodinek. Pro někoho nedůležité, nicméně rozdíl je patrný a pro lidi s užším zápěstím je opravdu nezanedbatelný. Obrázek napoví, ale jsou to sportovní hodinky…, prostě nejlépe vyzkoušet… A velikost není úplně vše. Jiný je také tvar zadní strany hodinek, u vívoactive3 je plochý, u fēnix5 zakulacený. Především na užší zápěstí tak vívoactive3 mnohem lépe „sedí“.

Výdrž baterie

  • sportovni_hodinky_garmin_vivoactive3_silver_white_sportovni_hodinky_garmin_fenix5

    Co není vidět, i když z parametrů je to jako jedna z mála věcí jasné, je akumulátor. Výdrž fēnix5 je oproti vívoative3 v reálu více než dvojnásobná. Pro běžné běhání a sport to není moc důležité, ale pokud patříte k lidem, kteří rádi a často podnikají celodenní túry, dlouhé výlety na kole nebo se třeba účastníte dlouhých závodů (nebo neradi často nabíjíte), tak tohle je značný rozdíl. U vívoactive3 je prostě celodenní výdrž se zapnutou GPS na hranici možného (a to mluvíme o novém akumulátoru, jehož kapacita samozřejmě časem klesá).

Barometr a měření nadmořské výšky

  • Sportovní hodinky vívoactive3 nemají nastavitelnou kalibraci barometru/výškoměru. Dělají to „jaksi“ automaticky, uživatel to nijak neovlivní a především díky tomu není měření nadmořské výšky a převýšení tak přesné, jako u sportovni_hodinky_garmin_vivoactive3_pvd_sportovni_hodinky_garmin_fenix5fēnix5. U vívoactive3 navíc není k dispozici doplněk s nadmořskou výškou a grafem, údaje z barometru jsou tedy k dispozici jen při spuštěné aktivitě.

Běh

  • Samozřejmě že obě modelové řady, jako jeden ze základních sportů, podporují běh. U fēnix5 však (při použití speciálních hrudních pásů, které vívoactive3 nepodporují) mohou sportovci sledovat: Dynamiku běhu, tzn. měřit kadenci, vertikální oscilaci, dobu kontaktu se zemí, vyváženost doby kontaktu se zemí, délku kroku a vertikální poměr. Vívoactive3 také nepodporují funkce: Virtual Partner a Virtual Racer, intervalový trénink a neposkytují informaci o tréninkovém efektu, případně doby regenerace.

Cyklistika

  • sportovni_hodinky_garmin_vivoactive3_sportovni_hodinky_garmin_fenix5_optikavívoactive3 nepodporují cyklisty oblíbené STRAVA segmenty a nepodporují cyklistické příslušenství řady Vector. Data z hodinek vívoactive lze ale zobrazit na svém STRAVA účtu. Nicméně data z cyklistické aktivity, která si z hodinek uložíte do aplikace Garmin Connect si můžete prohlédnout i na svém STRAVA účtu, jelikož obě aplikace lze takto mezi sebou propojit, bez ohledu, jaký model vlastníte. 

Plavání

  • vívoactive3 mají oproti fēnix5 výrazně „očesané“ plavecké funkce. Nepodporují hrudní pásy HRM-SWIM nebo HRM-Tri a nelze s nimi tedy při plavání měřit tepovou frekvenci. Fēnix5 dokáží navíc při plavání v bazénu automaticky rozpoznat plavecký styl. Vívoactive3 nemají profil pro plavání v otevřené vodě.

Triatlon

  • vívoactive3 nemají speciální profil pro triatlon, děláte-li jej, tak je to jednoznačné mínus. Totéž platí pro jiné multisportovní aktivity.

Garmin Pay

  • Placení pomocí hodinek - fēnix5 tuto funkci, na rozdíl od vívoactive3, nepodporují! Pokud byste chtěli fēnixy s tou funkcí, museli byste si připlatit za novější model fēnix5 Plus.

Závěrem ještě jedno malé doporučení

vívoactive3 jsou spolehlivé a kvalitní sportovní hodinky na celodenní nošení pro méně náročné uživatele. Patříte-li ale do skupiny náročnějších uživatelů (případně tzv. puntičkářů v tom dobrém slova smyslu), tak si připlaťte, nebudete litovat!

Pokud byste se rozhodli, že fēnix5 jsou pro vás to pravé, ale odrazuje vás jejich velikost a hmotnost, tak je tu ještě jedna varianta – sportovní hodinky Forerunner 935, které mají zcela stejné vlastnosti a parametry jako fēnix5, ale jsou mnohem lehčí a tenčí.sportovni_hodinky_garmin_vivoactive3_sportovni_hodinky_garmin_fenix5_vyska

Zajděte si je vyzkoušet

No a co ještě dodat? Snad jen to, že vám sportovní hodinky rádi (nejen) předvedeme na všech našich prodejnách gpscentrum (Praha, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň, Brno, Brno – Futurum, Liberec), ale pomůžeme vám je nastavit nebo propojit s telefonem, abyste je mohli okamžitě začít naplno používat.

Nezaujaly vás tyto hodinky?

Nevadí! Hledáte něco jiného? Přečíst si můžete případně i některý z našich dalších článků: