Recenze Garmin Instinct hodinek | GPScentrum.cz

Robustní plastové hodinky z 90. let? Ne tak docela! Recenze Garmin Instinct vám odhalí, co v sobě tento model skrývá.

Retro model? Tento první dojem mohou hodinky Instinct vyvolat už z obrázku. Velké, plastové a 90. léta evokují hodinky, kdy tržištní stánky zaplavily levné plastové náhražky značky Casio. Ale v tomto případě je první dojem hodně zavádějící. S tímto modelem Instinct Garmin opět ukázal, že si našel drobnou mezeru na trhu, kde může zabodovat!

Co v hodinách najdete a co nikoliv?
Přehled funkcí a vychytávek
Vychytávky, které potěší
Závěr recenze Garmin Instinct
Naše další články

Černobílý displej? Ano – a je dokonalý!

Hodinky mají skvělý displej! Nevadí, že je černobílý, právě naopak. Kontrastně zvolené černé pozadí s bílým textem a rozlišením, byť je pouze 128 x 128 px, poskytují dokonalou čitelnost zobrazované informace.

O třetinu lehčí s vysoce odolným tělem

Plusem je i váha – oproti řadě fénix je váha o 30 g nižší opravdu znát (52 g vs. 86 g) a nebýt robustnosti modelu Instinct, tak je na ruce váhově opravdu ani nepostřehnete. Ano, tělo je zde mohutné, k čemuž hodně přispívá konstrukce lunety, kdy je vlastní displej usazen více než 1,5 mm pod okrajem.

Garmin Instinct + QuickFit22

Nejslabším článkem tak je řemínek, který je zde zasazen prakticky na samou lunetu (korpus displeje). Samozřejmě jej lze vyměnit, ale chce to trochu šikovnosti. Na rozdíl od jiných hodinek, kde jsou vidět šroubky, si zde musíte vypomoci (například) kancelářskou svorkou a osičku řemínku vytlačit. Následně již jde vše snadno a pokud se příště nechcete podobně trápit, nasadit lze kompatibilní řemínky od řady fénix5 – QuickFit 22.Na materiálu Garmin opravdu nešetřil – chemicky tvrzené sklo a vláknový kompozit
z nich  tvoří vskutku odolný přístroj.

Zde se nachází drobné úskalí – hodinky fénix mají osičku s páskem umístěnou poměrně daleko od korpusu s displejem, zatímco Instinct je mají podobně jako řada Forerunner 645 – doléhající velmi natěsno. Tím se lehce stane to, že od určité velikosti jsou pohodlnější hodinky fénix, zatímco pro menší zápěstí jsou lepší právě Instinct, které lépe obepnou zápěstí (podobně jako Forerunner 645). Na velkém zápěstí se pak začne řemínek rychleji lámat, jelikož bude více namáhán - to lze ale vyřešit zmíněnou výměnou řemínků.

Garmin Instinct - Black, Red, Gray

Recenze Garmin Instinct: Co v hodinách najdete a co nikoliv

Sportovci úzce orientovaní na exaktní měření tréninkového výkonu najdou zalíbení v jiném modelu.

Garmin Instinct - série

Nejvíce udivující je skutečnost, že zde chybí gyroskopické čidlo*, které přináší vyšší přesnost záznamu a měření aktivity. Z toho vyplývá celá řada nepříjemných věcí, které mohou určitou skupinu potenciálních uživatelů odradit. Předně ty, co chtějí z běhu „vyždímat“ co nejvíce – chybí-li přesnější záznam z gyra, nelze měřit dynamiku pohybu. Není zde tímto ani tréninkový efekt ani VO2Max a nejsou tímto podporovány ani příslušná externí čidla (nejen tepové frekvence, ale třeba i ta pro golf). Režim UltraTrac je v tomto modelu přítomen, avšak gyroskopické čidlo může i zde sehrát výraznou roli v kvalitě záznamu. Že nefunguje ovládání gestem (pro automatické podsvícení otočením a zvednutím ruky) je v tomto kontextu prkotina.Pomyslným odrazovým můstkem u recenze Garmin Instinct jsou hodinky fenix5.

Zde je ale nutné znovu pochválit kvalitu displeje, kterému stačí opravdu minimum okolního světla, aniž by ztratil čitelnost. Absenci gyra proto považuji za největší nedostatek hodinek!

Hodinky Instinct jsou skvělým parťákem pro adrenalinové sportovce a vášnivé dobrodruhy na náročných expedicích.

Garmin Instinct + InReach

Za jednu z cílových skupin lze tímto považovat dobrodruhy a vášnivé cestovatele po nehostinných končinách, jelikož v těchto místech se příliš nedá počítat s využitím bezkontaktní platby Garmin Pay (jako je u levnějších, dotykových vívoactive3, či prakticky souběžně vydané řady fenix5 Plus). Rozhodně ale využijí možnost propojení s dalším produktem pro náročné expedice – Garmin inReach.

Oproti jiným modelům chybí možnost vylepšování vzhledu hodinek pomocí Connect IQ, tzn., že jste zcela odkázáni na nahrané, byť konfigurovatelné, vzhledy a nastavení datových stránek. Opět trochu anachronismus vzhledem k trendům, ale na druhou stranu – základní nastavení hodinek a aplikací je opravdu hodně povedené a pokud nemáte srovnání s jinými modely, asi vám ani nebude scházet, že si „nemůžete nic stáhnout“. (Pozor, nepoplést s aplikací Garmin Connect na nahrání a ukládání dat!)

Model Instinct je ideální i pro horolezce, lyžaře, veslaře nebo milovníky divoké vody.

Výše uvedená absence některých funkcionalit však neznamená, že se jedná o nějaký podřadný produkt! Naopak se dá říci, že svou masivní konstrukcí, která má odolat i nešetrnému zacházení, Garmin vyřadil vybrané funkce (např. gyroskop), které by v extrémních podmínkách neobstály.

S modelem Instinct se můžete věnovat raftování, lezení, lyžování, plavání, veslování a mnohým dalším aktivitám naprosto bez problémů a obav z poškození. Pro drtivou většinu běžných uživatelů je vyhodnocení aktivity z tepu naprosto dostatečné a vyhovující a naleznete zde více než 15 možných sportovních využití! Ale pozor, kombinaci vlastních 2 a více aktivit zde nenastavíte.

Přehled funkcí a vychytávek

Recenze Garmin Instinct pokračuje přehledem základních funkcí i zábavných vychytávek.

Hodinky mají jak Bluetooth 4 pro propojení s telefonem na Garmin Connect Mobile a pro chytrá upozornění, tak i ANT+ rozhraní, takže si bez problémů můžete připojit třeba teplotní senzor, nebo dát čidla na kolo a vyrazit za dobrodružstvím. Na snadné a zapamatovatelné ovládání má Garmin dlouhodobě "patent".

Tlačítka a ovládání

Garmin Instinct - tlačítka

Pomocí 3 tlačítek z 5 brzy ovládnete hodinky naprosto s přehledem. Logika menu je shodná s řadou fénix5, nicméně pár odlišností se zde najde:

  • CTRL/Light - levé horní tlačítko je pro zapnutí a vypnutí, podržením aktivujete rychlé menu.
  • MENU/Up – levé prostřední tlačítko slouží pro posun v menu vzhůru, podržením jdete do Nastavení.
  • ABC/Down – levé dolní tlačítko je pro pohyb v menu dolů, podržením si (odkudkoliv) ihned zobrazíte populární Altimeter/Barometer/Compass stránky (tedy výškoměr, barometr a kompas).
  • GPS – pravým horním tlačítkem zapnete aktivitu a slouží i jako tlačítko pro potvrzení výběru (Enter).
  • SET/Back – přes pravé spodní tlačítko se krátkým stiskem posunete o stránku zpět, dlouhým podržením pak vyvoláte nastavení hodin (stopky, budíky, alarmy, nebo třeba i automatickou synchronizaci hodin podle GPS).

Právě tlačítko SET/Back má na většině hodinek funkci označení kola při běhu. Naštěstí je zde záchrana – v jednodušších případech je možné si okruh „odmáčknout“ přes tlačítko GPS a najít jej v zobrazeném menu, ale pohodlnější je si to přenastavit v menu Běhu (podržením MENU a stačí prolistovat nabídku). Toto byla jedna z dalších malých drobností, které si v hodinkách musíte případně „vychytat“.Garmin Instinct - obrazovky

Vychytávky, které potěší

Recenze Garmin Instinct vám přináší i přehled tří funkcí, které vskutku potěší. Jsou to funkce: zobrazení minima a maxima na stránce se srdečním tepem za poslední 4 hodiny (je v základním nastavení), přehledná stránka s počasím (závislé na propojení s telefonem, nicméně je tam všechno, co potřebujete – min./max., vlhkost, síla a směr větru) a také výpočet plochy v rozšířeném výběru aktivit.

Za zmínku stojí ještě jednou displej, který ač kulatý, skrývá v rozích seříznutý čtverec a vpravo nahoře kulaté okénko, ve kterém běhají nejrůznější ikonky nebo číselné hodnoty. A to je velmi zábavné – činí to jakýsi dojem hravosti.

Aktuální poznámka: funkce Galileo je díky aktualizaci firmwaru již nějakou dobu přítomna také u modelu fénix5, ačkoliv v technických specifikacích je stále uváděno, že funkce není podporována. To je shodné s modelem Instinct.

Závěr recenze Garmin Instinct: Hodinky jsou stavěné pro extrémní sportovce a dobrodruhy

Recenze Garmin Instinct jednoznačně ukázala, že hodinky lze doporučit všem, kteří se pohybují v extrémních podmínkách, jsou ke svým hodinkám neopatrní, ale zároveň chtějí být v kontaktu s moderní dobou a mít své výkony pod kontrolou. Cílovou skupinou tak mohou být hasič i motorkář, které výrobce ukazuje na promo fotografiích, ale stejně tak polárník, mořeplavec, vysokohorský turista i horolezec nebo voják.

Garmin Instinct adv

* vysvětlení:gyroskop v hodinkách funguje neustále, pokud jej mají. Podobně jako v telefonech – určité mechanické pohyby aktivují třeba podsvícení displeje, nejvíce využití je samozřejmě v nejrůznějších hrách. Když je gyro v hodinkách, tak se takto dá daleko lépe monitorovat aktivita dané osoby, jelikož díky drobným náklonům gestům a pohybům dokáže příslušný algoritmus lépe odhadnout směr a rychlost pohybu.

Nezaujaly vás tyto hodinky?

Nevadí! Hledáte něco jiného? Přečíst si můžete případně i některý z našich dalších článků: